کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

تصاویر و دیدنی های کاخ نیاوران در تهران

کاخ نیاوران در زمان محمدرضا پهلوی به سبکی مدرن جهت سکونت او و خانواده‌اش ساخته شد. برخی از بناهای کوچک باغ نیاوران تخریب شد و این کاخ در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تا واپسین ساعات خروج خانواده پهلوی از کشور محل اصلی سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده وی بود. با شهر مطلب در اتاق‌های این کاخ قدم بزنید.

سرسرای کاخ سالنی با سقف متحرک و سالن سینمای اختصاصی

در را که باز کنید، اول‌ازهمه سقف و ستون‌های بلند ساختمان چشمتان را می‌گیرد و اگر سرتان را کمی بالاتر بگیرید، سقف متحرک آلومینیوم یا سان روف خانه را می‌بینید که باز و بسته می شود. برای همین می‌توان با باز کردنش روزها نور را به سطح خانه پاشید و شب‌ها هم ستاره‌ها را تماشا کرد و حتی می‌توان با روشن کردن نورافکن‌ها نور را به آسمان انداخت و از تماشای آن لذت برد. کاخ دو طبقه و یک نیم‌طبقه دارد. معمار ساختمان یک مهندس ایرانی به نام «محسن فروغی» است. همان کسی که طراح سعدیه شیراز است. دکوراسیون داخلی خانه هم کار یک تیم فرانسوی است. کمی که جلوتر بیایید و دو سه پله را رد کنید به سرسرای کاخ می‌رسید که دورتادور آن را فرش‌های راوند کرمان و مبل‌های فرانسوی پر کرده‌اند. در یکی از فرش‌ها تصاویر ۱۰۹ پادشاه ایرانی دورتادور آن نقش بسته و در ترنجش ۵۶ نفر از افراد مشهور دنیا مثل کنفوسیوس، حضرت سلیمان (ع)، حضرت موسی (ع) و … جا خوش کرده‌اند و به‌حق نامش «فرش مشاهیر» شده است. دست چپتان هم فرشی دیگر شبیه همین می‌بینید با این تفاوت که ۷۲ پادشاه افسانه‌ای شاهنامه درون آن دیده می‌شوند و برای همین نام این‌یکی هم می‌شود، «فرش سلاطین».

2364624 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

تالار آبی و میزبانی از کارتر!

در سمت چپ سرسرا تالار آبی برای مهمانی‌های ویژه وجود دارد که چون از پرده تا درودیوار آن آبی‌رنگ است، به این نام معروف شده است. فعلا در این تالار بسته است و بازدید از آن ممکن نیست. آخرین جشنی که در این تالار برگزار شد، به یک سال قبل از انقلاب برمی‌گردد؛ وقتی شاه، اول سال میلادی را جشن می‌گیرد و کارتر، رئیس‌جمهور آمریکا مهمان ویژه اوست. اندکی قبل از انقلاب دکوراسیون قدیم تالار عوض می‌شود و وسایل جدید از خارج از کشور سفارش داده می‌شوند؛ اما عمر این کاخ مجال تغییر دکوراسیون را به صاحبانش نمی‌دهد و وسایل جدید به گمرک ایران نمی رسند و به خاطر همین‌الان تالار آبی خالی است و هرازچندگاهی در آن نمایشگاه برگزار می‌شود!

کاخ نیاوران تهران

اگر راهرو را تا انتهای سالن ادامه دهید، به اتاق نشیمن می‌رسید. اتاقی با مبل‌های مشکی‌رنگ فرانسوی که چرم اصل هستند و ویترین‌هایی که با ظروف سفالی تمدن آمریکای جنوبی پر شده‌اند. پشت این اتاق هم سالن سینمای اختصاصی با جایگاه ویژه شاه و ولیعهد وجود دارد. دو طرف ورودی سینمای اختصاصی ظروف قرن ۱۸ میلادی وجود دارند. البته مقابل در سینما هم یک ظرف طلاکاری دیده می‌شود که هنگام رفتن به سالن سینما مواظب باشید که این هدیه نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا به زمین نیفتد و نشکند! از اتاق نشیمن که بیرون بیایید، دقیقاً سمت راست کاخ و نرسیده به اتاق غذاخوری می‌توانید ظروف چینی چک و فرانسه منقش به آرمیتاژ پهلوی را مشاهده کنید. در ضمن در میان این مشاهدات، حواستان به تابلوهای روی دیوار و گلدان‌های فرانسوی هم باشد.

2364625 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق نشیمن کاخ شاه

اتاق غذاخوری و پذیرایی؛ ظروف نقره با روکش طلا

در همین راهرو اگر به سمت چپ بچرخید سالن غذاخوری ملوکانه را می‌بینید که با ظروف نقره با پوشش طلا و شمعدان‌های فرانسوی پر شده است. در ضمن تمام مبلمان و تخت و کلا وسایل چوبی خانه و البته پارچه‌کشی‌ها و پرده‌ها فرانسوی هستند؛ پس دیگر از تکرار آن پرهیز می‌کنیم! در گوشه اتاق غذاخوری سماور قاجاری عتیقه را می‌توانید ببینید. درست پشت این اتاق و سماور یک دالان و فضای کوچک وجود دارد که از یک‌طرف به زیرزمین و مطبخ و از طرفی دیگر به راه‌پله‌ها راه دارد. خدمه در همین فضا غذا را تزیین و آماده ورود و سرو می‌کنند. تقریباً تمام ظروف شاهنشاهی آب‌طلا هستند.

2364623 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق غذاخوری کاخ نیاوران

از اتاق غذاخوری که بیرون بیایید، در طرف سمت راست با یکی از درهای اتاق پذیرایی مواجه می‌شوید. اتاقی بزرگ با پنجره‌های ضدگلوله و آفتابی که تا وسط‌های اتاق ردپایش دیده می‌شود. در این پذیرایی می‌توانید چند دست مبل و عکس محمدرضا و فرح را در دو طرف اتاق ببینید. درون ویترین‌ها هم وسایل تزیینی پر کرده‌اند که جزو کلکسیون فرح به شمار می‌آیند و البته به خاطر عتیقه بودنشان بیشتر آن را شبیه یک موزه کرده‌اند که در آن از مفرغ‌های لرستان تا تندیس‌های گِلی املشی دیده می‌شوند. در کنار آن‌ها نقاشی‌های لاکی یا همان گل و مرغ قاجاری هم به چشم می‌خورند.

2364626 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق پذیرایی کاخ نیاوران

راه‌پله شاه از خدمه جداست!

برای رسیدن به طبقه دوم چند راه وجود دارد. اول‌ازهمه آسانسوری است که سال‌ها بی‌استفاده مانده است. دومین راه بالا رفتن از پله‌هاست. در چهار طرف کاخ راه‌پله وجود دارد که سه تا از آن‌ها مخصوص خدمه است و اما یکی که پله‌هایی با عرض بیشتر و ارتفاع کمتر دارد، تنها مختص شاه است که اصطلاحاً به آن‌ «شاه‌رو» گفته می‌شود. از راه‌پله‌ها که بالا بروید قبل از رسیدن به طبقه دوم با دو اتاق مواجه می‌شویم که یکی رختکن لباس نظامی و دیگری اتاق معاینات پزشکی اوست که در خفا پزشک او را معاینه می‌کرده و سعی در کنترل روند بیماری سرطان غدد لنفاوی‌اش را داشته است و اما طبقه دوم!

2364627 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

رختکن لباس نظامی محمدرضا پهلوی

در طبقه دوم یک راهروی چهارگوش را می‌بینیم که سمت چپش را اتاق بچه‌ها به خود اختصاص داده است. اول اتاق علیرضا را می‌بینیم که اتاق مطالعه و خواب و حمام و دست‌شویی و آشپزخانه جداگانه دارد. اتاق خواب و مطالعه او جداست و با یک راهرو به هم وصل می شوند. همه بچه‌ها در این کاخ حمام و آشپزخانه و ندیمه جداگانه داشته‌اند. هنوز برنامه درسی علیرضا روی دیوار اتاق مطالعه‌اش دست‌نخورده مانده و برچسب‌های میکی‌موسش به درودیوار حمام اختصاصی‌اش دیده می‌شود. علیرضا در دوران انقلاب حدود هشت سال داشته است. سرنوشت پسر کوچک پهلوی خیلی شیرین نبوده و در سال ۸۹ با یک گلوله و خودکشی به پایان می‌رسد.

2364629 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق مطالعه علیرضا پهلوی

کمی آن‌طرف‌تر اتاق فرحناز دختر بزرگ فرح و محمدرضاست که او هم مانند برادرش حمام و رختکن اختصاصی و ندیمه مخصوص داشته است. بین اتاق این دو فرزند شاه اتاق ندیمان آن‌ها قرار دارد که به‌صورت شیفتی در این اتاق زندگی می‌کردند. اتاق فرحناز با عروسک‌های چوبی مجارستانی و مجسمه‌های اسپانیایی تزیین‌شده است. همه بچه‌ها در اتاق‌هایشان یک پیانوی اختصاصی داشته اند.

2364630 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق خواب فرحناز

اتاق‌ های فرح پهلوی

تقریباً تمام اتاق‌های کاخ تودرتو هستند به هم راه دارند و این قضیه درباره اتاق‌های شاه و فرح بیشتر صدق می‌کند. فرح پهلوی، یک اتاق آرایش دارد که با لوازم‌آرایش آمریکایی و لوسترهای کریستال چک و برنز پر شده است. این اتاق از طرف چپ به اتاق موزیک و ورزش او می‌رسد و از طرف راست به اتاق‌خواب مشترکش با محمدرضا راه پیدا می‌کند. فرح به‌غیراز این اتاق، یک اتاق رختکن در همین طبقه دارد که در آن هنوز تعدادی از لباس‌هایش که سوزن‌دوزی بلوچی هستند، دیده می‌شود. یک اتاق کار هم در نیم‌طبقه کاخ دارد که علاوه بر اتاق کارش، اتاق لیلا دختر کوچک او و ندیمه‌اش هم همان‌جاست. جالب است بدانید لیلا هم به سرنوشت برادرش علیرضا دچار شده و او هم پس از انقلاب در اثر افسردگی به زندگی خود پایان داده و خودکشی کرده است. در ورودی اتاق‌خواب فرح و محمدرضا می‌توان تابلوی بزرگی را دید که در آن فرح درحالی‌که یک تاج به دست دارد، نقاشی شده است. این اثر به کنایه می‌گوید که فرح اولین و البته آخرین شهبانوی ایرانی بوده که تاج‌گذاری کرده است! سالن‌ها در طبقه دوم با دو گوبلن بزرگ قرن ۱۸ میلادی تزیین شده‌اند و البته یک فرش بزرگ و عجیب در کف آن پهن شده که حاصل دست هنرمندان مشهدی است. این فرش آن‌قدر ریزبافت است که متخصصان می‌گویند گویا این فرش را کودکان بافته‌اند!

2364634 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق آرایش فرح پهلوی

کاخ تابستانی خانواده پهلوی سعدآباد است

اتاق یا بهتر بگوییم اتاق‌های شاه در فاصله نزدیکی در کنار اتاق فرح قرار دارد. در گوشه سمت راست یک اتاق کار کوچک و سرویس بهداشتی قرار دارد و در کنار آن رختکن و اتاقی برای استراحت نیمروزی او قرار دارد. در این اتاق می‌توان نقاشی چهره‌ پدر و مادر محمدرضای پهلوی و البته تابلوی «دو زن» که هدیه «فروغی» به شاه در مراسم تاج‌گذاری است را دید. این اتاق هم با راهرویی که به اتاق مشترکش با فرح و دیگر اتاق‌های فرح راه دارد و تمام اتاق‌ها هم به بالکن‌هایی بزرگ راه دارند. این اطلاعات مربوط به قسمت‌های اصلی کاخ است و باید گفت کاخ ولیعهد جداست و او در کوشک احمدشاهی در همین باغ نیاوران استقرار داشته است. اتاق کار اصلی شاه هم در بیرون از این کاخ و در عمارت صاحبقرانیه قرار داشته و بالاخره زیرزمین هم محل کار و استقرار خدمه و مطبخ بوده است. البته تمام سال‌هایی که خانواده پهلوی در این کاخ زندگی می‌کرده‌اند، نه ماه سال در اینجا بوده‌اند تا به مدرسه بچه‌ها نزدیک باشند و سه ماه تابستان را در کاخ سعدآباد اوقات می‌گذراندند.

2364636 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق استراحت شاه در کاخ نیاوران

کاخ نیاوران پر از مجسمه‌ها و تابلوها و تابلو فرش‌ها و وسایل قیمتی و قدیمی است که در این گزارش نمی توان به تمام ظرایف آن اشاره کرد و شاید بهتر باشد برای تماشای آن خودتان برای یک‌بار شده به آنجا بروید و از نزدیک آن را مشاهده کنید و البته از تمام تجملات کاخ ۷۰۰ کیلو طلایی که فرح پهلوی با خود به خارج از کشور برده است را کم کنید!

کاخ اختصاصی نیاوران روی نقشه

نشانی: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

آخرین بنایی که در دوران قاجار در باغ نیاوران ساخته شد، مشهور به کوشک احمدشاهی است.

حتما بخوانید :  سفر به مسکو ( راهنمای کامل جاذبه های گردشگری و سفر به شهر مسکو )

129f0ec2 44e5 4948 9502 d755aaa8f075 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

در زمان حکومت پهلوی دوم، برخی از بناهای کوچک باغ نیاوران تخریب و کاخ نیاوران با سبکی مدرن جهت سکونت وی و خانواده‌اش ساخته شد.

8d235be2 49a6 44db a0b4 996a358c7a76 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اکنون محوطه کاخ شامل کاخ اختصاصی نیاوران و موزه‌ی پارچه و لباس‌های سلطنتی، کاخ صاحبقرانیه و موزه‌ی حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه‌ی جهان‌نما، کتابخانه اختصاصی، موزه‌ی خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران و باغ کتیبه‌ها است.

87860495 a8d9 46ce 8fad a6ceea3c999b کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

کاخ اختصاصی نیاوران

در گوشه‌ی شمال شرقی باغ نیاوران، بنای کاخ نیاوران با مساحتی در حدود ۹۰۰۰ متر مربع در دو طبقه و یک نیم طبقه قرار دارد.

در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچک‌تری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد.

5e25ba47 4e83 4650 a1e5 1a7d4b2c00e5 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

عملیات احداث این بنا به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی، با طرحی ایرانی آغاز شد. معمار طراح کاخ مهندس «محسن فروغی» و مهندسین مشاور ناظر بر اجرا «شرکت مهندسین مشاور عبدالعزیز فرمانفرماییان و همکاران» و سازنده بنا «شرکت ماپ» بوده است.

در ابتدا این کاخ را به عنوان محلی برای پذیرایی سلطنتی و اقامت میهمانان عالی رتبه دربار طراحی کردند، اما در حین عملیات اجرایی با اعمال تغییراتی در کاربری به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده او اختصاص یافت.

احداث این کاخ در نهایت با وقفه‌ای که در ساخت آن پیش آمد در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی به اتمام رسید و در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تا واپسین ساعات خروج خانواده پهلوی از کشور محل اصلی سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده وی بود.

47ecc9b2 fbff 481f a0f1 6292d3fdbeb2 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

طرح چهار ضلعی کاخ و فضاسازی معماری داخلی آن الهام گرفته از معماری ایرانی با بهره گیری از فن‌آوری مدرن است. تزئینات آن نیز تلفیقی از هنر پیش از اسلام و پس از اسلام است که گچ‌بری توسط استاد عبداللهی، آینه‌کاری توسط استاد علی‌اصغر و کاشی‌کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظمپور و ایلیا انجام شده است. کف بنا از جنس سنگ گرانیت سیاه و سقف آن از جنس آلومینیوم است که از وسط باز می شود. دکوراسیون و مبلمان داخلی کاخ توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است.

2626ca17 d550 4c26 9992 267e38805206 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

تصاویر کاخ نیاوران

5de9467d ce91 4143 83d3 40f4f29ab128 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

عکس های دیدنی از کاخ نیاوران تهران

3374b3ca 43ca 4c68 b38b 29297652e48a کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

کاخ شاه

0e634fb2 44fa 4c72 9018 bfc0f9f65c31 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است که کلیه اتاق‌ها در اطراف آن شکل گرفته‌اند، از آن جمله می‌توان به سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره کرد.

اتاق ناهارخوری شاه و کاخ نیاوران

b67b9c8a c8c9 4204 9adb 9cfcdf3b0fdb کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

5cdbd73e 428b 498a 8102 7f03fb45fdeb کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

کاخ نیاوران و اتاق کار محمدرضا شاه

ca8c1e8b fca8 48d0 846e e9586ab90c75 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

در نیم طبقه‌ی این بنا اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه او قرار دارد.

6d4dbbf2 b4b7 42cc 9c23 9c02847cc4eb کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

در طبقه سوم اتاق خواب و استراحتگاه نیمروزی محمدرضا پهلوی، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا و همچنین اتاق‌های فرزندان شاه و ندیمه‌هایشان قرار دارد.

5ec94df7 6b0b 47fc 9354 ef3659c1c264 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اتاق خواب در کاخ نیاوران

75533c75 e1c5 41b5 b7ff b735165435df کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

11d9eb26 610f 4159 8ffc a70e67981f2f کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

82db53a5 a4d6 40ca ad04 03753d098785 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

984b2d14 0c9f 4200 b8e4 38dc90afb0a3 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

e92ff217 9b81 4ad9 875c d67b5c194571 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

f1a6fb55 6ec1 4a21 bdbc d6424ad22cb8 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

در انتهای مسیر بازدید اتاقی در راه پله‌ها قرار دارد که لباس‌های رسمی و نظامی و مدال‌ها و نشان‌های محمدرضا پهلوی در آن نگهداری می‌شود.

58088c0a 4881 4ca8 99e1 877f20afbbb4 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

مجموعه‌ای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانجات سور و رزنتال و اشیاء تزیینی و همچنین مجموعه فرش‌های نفیس ایرانی، از جمله فرش مشاهیر، زینت بخش این فضاها است.

0dc7a01d 7e3c 4f98 82b7 021a9a93bc51 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

تزئینات زیبای کاخ نیاوران

e714038b f34e 42b5 8dc5 408073e4cda8 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

d5b8818c d844 4630 98cb 3831308d87c9 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اشیاء قیمتی کاخ نیاوران

74d68d98 a653 44b7 a29a 025776e724db کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

تابلوهای زیبا در کاخ نیاوران

88d409a0 6d84 4806 89da 5e5d43188039 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

62adc4d2 0e3c 42a6 a6d7 d54d5b735442 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

c3500dc9 112a 4fca ae69 1167ca3a62a9 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

فرش های زیبا در کاخ نیاوران

11eb3e46 d9d6 41ae 9bf4 14bfc19317a3 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

کاخ اختصاصی نیاوران در دی ماه ۱۳۸۲ با هدف مرمت و بهسازی تعطیل شد و مدت ۶ سال عملیات مرمت شامل نقاشی بنا، مرمت گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌ها، ایجاد سیستم هواساز، تعویض سیستم‌های برق و کابل‌ها، تعمیر پوشش بام و عایق کاری و راه‌اندازی مجدد سقف متحرک، آسانسور، تعمیر سنگ‌فرش و پارکت کف فضاهای مختلف، تجهیز مخزن و ایجاد سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) با حفظ اصالت بنا انجام شد.

مبلمان کاخ نیاوران

f9b8998f f41f 45aa a0b9 daec7de95123 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

مرمت مبلمان، پرده‌ها و دیوارکوب‌های پارچه‌ای و مرمت تعداد زیادی از اشیا با رعایت اصول مرمتی و مطالعات کارشناسی در خصوص آثار از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

حتما بخوانید :  مادر خوشتیپ و جوان هانیه غلامی هم بازیگر است + تصاویر

پس از ۶ سال تلاش و فعالیت برای حفظ میراث ملی، کاخ اختصاصی نیاوران مجددا جهت بازدید عموم علاقمندان به تاریخ، فرهنگ و هنر ایرانی در اسفند ۱۳۸۸ بازگشایی شد.

96407210 2ccf 4d88 8881 43cb5289a865 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

فرش مشاهیر

فرش مشاهیر یکی از زیباترین و ماندگارترین فرش‌های جهان است که با ۱۰۹ تن از پادشاهان ایران، ۵۶ تن از مشاهیر جهان و ۱۶ تصویر از حجاری‌های مربوط به دوره‌ی ساسانی و هخامنشی طراحی شده است.

مساحت این فرش ۱۸ متر مربع است و در تاریخ ۱۲۹۹ خورشیدی توسط حسن خان شاهرخی، طراحی و به دست استاد علی کرمانی بافته شده است. حاشیه‌ی این فرش اقتباس از کتاب «عجم» تالیف فرصت‌الدوله شیرازی است، و همچنین در متن فرش هم نمونه‌هایی از این کتاب سود برده شده و نام افراد هم در کنار آن قید شده است. در قسمت تحتانی متن فرش هم عکسی از شاه قاجار احمد شاه نقش بسته است.

این فرش هم اکنون در کاخ اختصاصی نیاوران در معرض نمایش عموم قرار دارد.

daa20ffc 577c 45ea b22f 56886cf03d8c کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

متن فرش به دو دسته تقسیم شده است؛

در متن وسط که به صورت بیضی است؛ بعضی از مشاهیر طراحی شده‌اند؛ اما در فضای وسط فرش کم‌تر جنبه‌ای از تاج و تخت سلطنتی دیده می‌شود؛ و طراح فضای حاکم بر وسط فرش را شاعرانه و با نقوش گیاهی طراحی کرده است.

در متن اطراف بیضی هم نقوش سلاطین و شاهان را مشاهده می‌کنیم که کاملا فضای سلطنتی است؛ و این موضوع از نحوه‌ی نشستن، طراحی لباس، تاج‌های سلطنتی که بر سر دارند، و سایر موارد کاملا مشخص است.

در طراحی این فرش پرسپکتیو کاملا رعایت شده و طراحی اندام‌ها و فیگورها با مهارت تمام صورت گرفته است. در طراحی قسمت بالای فرش از ستون‌های دوره‌ی هخامنشی استفاده شده است؛ ضمن اینکه تخت‌های پادشاهی هم طراحی شده که گویا پادشاهان بزرگ‌تر و مسن‌تر در آن قسمت بر تخت نشسته‌اند.

ef1760f0 5ccf 43ca ae6a 2c07586d49b3 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

در حاشیه‌ی فرش هم برخی از حجاری‌های هخامنشی و ساسانی را شاهد هستیم که عناوین اصلی آن عبارتند از:

  • پیروزی شاپور یکم بر والرین: مربوط به دوره‌ی ساسانی (نیمه‌ی دوم سده‌ی سوم میلادی) و بیشاپور است.
  • حمله‌ی شیر به گاو: تخت جمشید (دوره‌ی هخامنشی) یکی از معروف‌ترین نقش‌های تخت جمشید است.
  • اردشیر بابکان در حال گرفتن حلقه‌ی شاهی از اهورا مزدا: الگوی اصلی این طرح تصویری است که فرصت‌الدوله‌ی شیرازی از نقش رستم کشیده است.
  • مهار شیر توسط قهرمان پارسی: دوره‌ی ساسانی(کاخ تچر، تخت جمشید) این نقش کاملا نقشی نمادین است.
  • موجود بالدار: هخامنشی (پاسارگاد) در این‌جا موجودی چهار بال مشاهده می‌شود که در نقش اصلی و در پاسارگاد، تاجی بر سر دارد که مصری است؛ ولی در فرش تاج طراحی نشده است.
  • گاو بالدار با سر انسان: خورس آباد (دوره‌ی سارگون دوم) این نقش برگرفته از دروازه‌های کاخ‌های آشوری است.
  • نبرد پهلوان با گریفین: هخامنشی (تخت جمشید، کاخ صد ستون) پادشاهی را نشان می‌دهد که در حال نبرد با حیوان ترکیبی از شیر و عقاب است.
  • بهرام یکم در حال گرفتن حلقه‌ی شاهی از اهورا مزدا: ساسانی (بیشابور) تصویری از شاه و اطرافیانش که در سه ردیف بر سنگ حجاری شده‌اند.
  • پیروزی شاپور یکم: ساسانی (دارابگرد فارس) این تصویر پیروزی شاپور یکم ساسانی بر رومیان را نشان می‌دهد که سوار بر اسب است

026152bb 5695 4c47 a58e 0ff915e7894d کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

اطلاعات: فرش مشاهیر/ بافت راور کرمان/ نخ و پشم/ ۸۰ رج/ ابعاد ۳۸/۳ * ۳۰/۵ متر

موزه پارچه و لباس‌ های سلطنتی در کاخ نیاوران

در ضلع شمالی کاخ نیاوران تالاری به وسعت ۳۵۰ متر مربع به قرینه تالار پذیرایی در ضلع جنوب واقع شده که در دوره پهلوی برای پذیرایی مهمانان دربار احداث گردیده بود.

کمی پیش از انقلاب اسلامی تغییر دکوراسیون و تجهیز آن در حال اجرا بود که با پیروزی انقلاب پروژه متوقف می‌گردد، چرا که مبلمان و اشیاء تزئینی خریداری شده تالار از جمله میزهای پذیرایی و جارهای کریستال در زمان بازگشایی تالار به عنوان موزه برای اولین بار در معرض نمایش قرار گرفت.

از مهمانی‌های برگزار شده در این تالار می‌توان به مهمانی شب سال نو میلادی ۱۹۷۸ (۱۳۵۶ هجری شمسی) با حضور «جیمی کارتر» رئیس جمهور اسبق آمریکا اشاره کرد.

به دلیل وجود آبنمایی زیبا روبروی تالار و رنگ آبی دیوارها و پرده‌ها، نام «تالار آبی» به آن اطلاق می‌شد، تا اینکه به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ «موزه پارچه و لباس‌های سلطنتی» در این تالار افتتاح شد.

412b1186 a7fe 499c 9373 1f18d1e9868c کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

هدف از ایجاد این موزه در محل تالار آبی حجم قابل توجهی از آثار نفیس بافته، پارچه و لباس‌های دوره پهلوی بود که با ارزش هنری قابلیت نمایش داشته لیکن به دلیل فقدان فضای نمایشی کافی در چیدمان اصلی کاخ، تاکنون در معرض بازدید عموم نبوده و در مخزن کاخ اختصاصی نگهداری می‌شده است، همچنین تالار آبی با وسعتی مناسب در کاخ نیاوران می‌توانست بهترین فضا برای نمایش و معرفی آثار مخزن کاخ اختصاصی باشد، بدون اینکه در چیدمان اصلی کاخ تغییری ایجاد شود.

094b518c c781 422a 8314 66bb64b98638 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

از جمله اقدامات انجام شده جهت افتتاح موزه پارچه و لباس‌های سلطنتی می‌توان به انتخاب، آماده‌سازی و انجام عملیات حفاظت و مرمتی روی آثار، آماده سازی فضای نمایشی، چیدمان آثار، ایجاد مسیر بازدید و در نهایت تحقیق و پژوهش روی تکنیک‌های بافت و دوخت پارچه برای معرفی هرچه بهتر اشیاء اشاره کرد.

موزه پارچه و لباس کاخ نیاوران

a0bea7de 2362 4ee1 b7ce 871bba54c5a3 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

ارتفاع تالار، تزئینات گچ‌بری سقف و دیوارها و لوسترهای کریستال بسیار ارزشمند تالار چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می کند و آثار در معرض نمایش، زیبایی این فضا را دو چندان کرده است.

از آثار شاخص این فضا می توان به دو عدد گوبلن بافت کشور فرانسه مربوط به قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی اشاره کرد که دیوارهای ضلع جنوبی تالار را مزین کرده است.

72982b3b 1ea1 484c a131 c68fbdd10b6f کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

پارچه‌های نفیس اهدایی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی یا تولید شده کارگاه‌های پارچه‌بافی ایران از قبیل زربافت، ساتن و ابریشم و همچنین سوزن‌دوزی‌های مناطق مختلف و حاصل دسترنج هنرمندانی چون مهتاب نوروزی (فوت: ۲۴ تیر ۹۱) از صنایع دستی آن دوره است که در معرض نمایش قرار گرفته است.

d29f8b0c 36ab 4424 aa1f a910fdd83e24 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

911a719e ffcb 4b3a aa1e 4f7c215ff3a0 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

942e25fe 0cf8 476e 8962 bc22cf0b8247 کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

e8d7e3cd 47fa 47e4 973a 60f6731dbd7f کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران

436f6562 545a 44a2 9ad5 c330092cd01e کاخ نیاوران و محل زندگی شاه ایران + تصاویر زیبا از کاخ شاه در تهران