کاربرد های جالب نمک خوراکی در زندگی را یاد بگیرید + ۲۰ ترفند جالب

استفاده از نمک در خانه داری

کاربرد های نمک خوراکی : نمک یکی از چاشنی های غذایی است که مدت های مدیدی به صورت گسترده توسط انسان ها استفاده می شود و فواید زیادی دارد که شاید شما تا کنون درباره آن نشنیده باشید. اکنون بدونیم می خواهد توضیح مختصری درباره چندین نمونه از موارد کاربرد این ماده غذایی به شما بدهد.

بهترین کاربرد های نمک

جلوگیری از قارچ و کپک روی پرده حمام

موارد استفاده از نمک

اگر بلافاصله بعد از خریدن پرده حمام ابتدا آن را با آب نمک شستشو بدهید هرگز قارچ و کپک روی آن رشد نمی کند.

درمان جای نیش حشرات

موارد استفاده از نمک

برای درمان جای نیش حشرات ابتدا انگشت را مرطوب کنید سپس آن را در نمک فرو کرده و روی جای نیش بمالید.

تمیز کردن ظروف مسی

موارد استفاده از نمک

نمک برای تمیز کردن طروف مسی معجزه می کند. نمک را با سرکه و آرد ترکیب کنید و کمی هم آب لیمو داخل آن بریزید و ترکیب را روی ظرف مسی بمالید.

جلوگیری از پاشیدن روغن

موارد استفاده از نمک

برای سرخ کردن ماهی یا گوشت ابتدا کمی نمک داخل روغن تاوه بریزید تا هنگام سرخ شدن روغن به بیرون پاشیده نشود.

جلوگیری از چکه کردن شمع

موارد استفاده از نمک

برای جلوگیری از چکه های ذوب شده شمع ابتدا آن را برای چند ساعت در محلول غلیظ نمک قرار دهید و بعد از خشک شدن آن را روشن کنید.

از بین بردن بوی بد کفش

موارد استفاده از نمک

برای از بین بردن بوی بد کفش کیسه های نمک را داخل کفش ها قرار دهید، بعد از چند ساعت کفش ها دیگر بد بو نیستند. به جای کیسه می توانید مقداری نمک داخل کفش ها بپاشید.

خلاص شدن از مورچه ها

موارد استفاده از نمک

برای خلاص شدن از مورچه ها محلول نمک و آب به نسبت ۱ به ۴ در بطری درست کنید و آن را در قسمت هایی که مورچه هست بریزید. یا این که فقط مقداری نمک بپاشید.

درست کردن رنگ خانگی برای بچه ها

موارد استفاده از نمک

برای درست کردن رنگ بازی برای بچه ها ۱ پیمانه آرد را با ۱ پیمانه نمک مخلوط کنید. سپس یک پیمانه آب و چند قطره رنگ به آن اضافه کنید.

جلوگیری از تیره شدن میوه های خرد شده

موارد استفاده از نمک

میوه های خرد شده را داخل آب و نمک قرار دهید تا تیره نشوند.

از بین بردن بوی پیاز از روی دست

موارد استفاده از نمک

معمولا بعد از آشپزی بوی پیاز و سیر روی دست ها باقی می ماند. برای از بین بردن آن دست ها مرطوب کنید سپس روی آن ها نمک بمالید و در آخر شستشو دهید.

خوشبو کننده هوای طبیعی

موارد استفاده از نمک

برای درست کردن این خوشبو کننده به ۱ و ½ پیمانه نمک و ۲۰ الی ۳۰ قطره روغن ضروری و گلبرگ های رز نیاز دارید. تمام این مواد را داخل یک شیشه آماده کنید و از بوی خوش خانه لذت ببرید. می توانید از پوست پرتقال به عنوان ظرف برای این کار استفاده کنید.

خاموش کردن آتش روغن

موارد استفاده از نمک

اگر آتش روغن در آشپزخانه از کنترل خارج شد کمی نمک داخل آن بریزید تا جریان اکسیژن را از بین ببرد و آتش را خاموش کند. همیشه هنگام سرخ کردن غذا کمی نمک دم دست داشته باشید.

حتما بخوانید :  بازی قوشمه ایرانی را دانلود کنید + تصاویر و شخصیت های ایرانی

تمیز کردن اتو

موارد استفاده از نمک

برای تمیز کردن لکه های روی اتو آن را روشن کنید و کمی نمک روی کاغذ بپاشید و در نهایت اتوی داغ را روی نمک ها بکشید.

جلوگیری از بخار گرفتن پنجره ها

موارد استفاده از نمک

اسفنج را به آب نمک آغشته کنید و به قسمت داخلی شیشه ها بکشید. روش دیگر این است که یک کیسه نمک لبه پنجره ها قرار دهید.

تمیز کردن سینک

موارد استفاده از نمک

برای تمیز کردن سینک های فلزی ضد زنگ کمی نمک و آب لیمو را با هم ترکیب کنید سینک را با آن بشوئید. این ترکیب خیلی بهتر از شوینده های شیمیایی است.

اجازه ندهید در رستوران فریب بخورید

موارد استفاده از نمک

اگر در رستوران داخل غذا تار مو پیدا کردید قبل از این که به پیشخدمت تحویل بدهید داخل آن نمک بریزید تا مطمئن شوید که همان غذا را برایتان بر نگردانند.

تاكنون رايج و متداول بوده كه از نمك تنها براي طعم دادن به غذا استفاده شود، اما نمك كاربردهاي ديگري نيز دارد كه اگر از آن اطلاع داشته باشيم، پا را از آشپزخانه ها فراتر مي گذارد.

نمك اين ماده غذايي كه ما تنها از آن براي طعم دادن به غذا استفاده مي كنيم، كاربردهاي مفيد و سودمند ديگري نيز دارد كه در زير به۱۰مورد آن اشاره خواهد شد.

ورم چشم ها

بسياري از ما ساعت ها پشت كامپيوتر مي نشينيم و از اين سيستم استفاده مي كنيم كه موجب ورم كردن چشم ها مي شود، در اين موارد تنها كافي است مشتي نمك را در آب ولرم حل كنيد و با آغشته كردن پنبه اي به محلول و ماليدن آن اطراف چشم به فرونشاندن ورم اطرافچشم هايتان اقدام كنيد. نمك رطوبت اطراف چشم را گرفته و با كشيدن پوست از ميزان ورم آنها مي كاهد.

از بين بردن لكه هاي سخت

نمك به ما در از بين بردن بسياري از لكه هاي سخت كه بر لباس ها مي نشيند، كمك مي كند كه از جمله آنها بايد به پاك كردن لكه خون بر لباس با استفاده از محلول نمك و آب سرد و پس از آن شستن لباس با صابون و آب گرم اشاره كرد.
همچنين با استفاده از نمك و آب داغ مي توان لكه هاي عرق برجاي مانده بر لباس ها را از بين برد، همان گونه كه مي توان با ريختن لباس هاي سفيد در آب نمك و جوش شيرين در حال جوش، سفيدي لباس ها را به آنها بازگرداند.

نرمي پوست:
با افزودن نمك به مقداري روغن زيتون و ماليدن آن بر روي پوست به مدت چند دقيقه مي توانيد لطافت را به پوستتان بازگردانيد، افزون بر اينكه ورود نمك از طريق پوست گردش خون در بدن شما را راحت تر و سريع تر مي كند.
درمان زنبور گزيدگي

پس از درآوردن نيش زنبور محلولي از آب و نمك را به محل گزش زنبور اضافه و آن را به حال خود رها كنيد.

نگهداري ميوه ها

معمولا پس از مدتي كه ميوه ها در يخچال باقي مي مانند رنگ طبيعي خود را از دست مي دهند، به ويژه درباره ميوه هايي كه نيمي از آنها خورده مي شود و نيم ديگر باقي مي ماند، در اين صورت مي توانيد با تهيه محلولي از آب و نمك و آغشتن ميوه هابه اين محلول مي توانيد براي مدتي مانع تغيير رنگ و طعم آنها شويد.

نگهداري شير و از بين بردن تلخي قهوه

با افزودن يك قاشق چاي خوري نمك به شيري كه تازه خريداري شده مي توانيد مدت نگهداري آن در يخچال را افزايش دهيد، همچنين مي توانيد با افزودن مقداري نمك به قهوه خود از تلخي آن رهايي يابيد.

نگهداري از شمع ها:

براي اينكه مانع ذوب شمع ها شويد، مي توانيد شمع هاي جديد خود را براي مدت دو تا سه ساعت در محلولي غليظ از نمك قرار دهيم تا مانع ذوب آنها شويد.

ضد عفوني كردن اسكاچ هاي آشپزخانه


اسكاچ هاي آشپزخانه كه به طور معمول براي شست وشوي ظرف ها از آن استفاده مي شود، محل تجمع بسياري از باكتري هاست كه يا به آن اصلا توجه نكرده ايم يا اين موضوع كمتر مورد توجه قرار گرفته است، در حالي كه به راحتي مي توانيد با تهيه محلول غليظي از آب و نمك و قرار دادن اسكاچ به مدت دو تا سه ساعت در آن، آن را ضد عفوني كنيم.

كمك به پاك كردن هرچه بهتر بخاري


اگر مشتي نمك را روي شعله هاي بخاري بريزيد، نتيجه حاصل از سوختن گاز شعله هاي نارنجي رنگ است كه به كاهش دوده و دود كمك خواهد كرد.

كاهش گلو درد و دندان درد

مي توان با افزودن يك پيمانه نمك در يك چهارم فنجان حاوي آب ولرم و غرغره كردن آن به مدت ۲۰ ثانيه از دردهاي دندان و گلوي خود بكاهيد

کاربرد های جالب نمک خوراکی در زندگی را یاد بگیرید + ۲۰ ترفند جالب


حتما بخوانید :  دانلود از یوتیوب با استفاده از تلگرام + آموزش تصویری YouTube Downloader