کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصاویر کشتی زنان

کشتی زنان : کشورمان در رقابت های بین المللی، خلاف عرف و قانون تشخیص داده شد و ممنوع گردید. اما با این حال، علاقه ورزشکاران زن کشورمان به حضور در باشگاه های بدنسازی و پرورش اندام در سطح حرفه ای، همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد بانوان جوانی که تمرین با پولادهای سخت و سرد را به ورزش های راحت برای بانوان ترجیح می دهند، روز به روز در حال افزایش است.

al12 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصویر تیم ملی کشتی آلیش بانوان ایران که در شهریور ۹۵، نایب قهرمان جهان شدند

این فقط ورزش سنگین بدنسازی نیست که با استقبال زنان همراه شده است. مچ اندازی، ورزشی کاملا مردانه، اکنون نه تنها یک ورزش معمولی برای زنان علاقمند به تجربه های هیجانی ورزش نیست، بلکه تیم ملی مچ اندازی بانوان تشکیل شده و قصد دارد تا در رقابت های جهانی شرکت کند.

al4 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

علاوه بر این دو ورزش سخت و تا حدودی مردانه، ورزش دیگری هم هست که امروزه با استقبال گسترده بانوان به خصوص در مراکز استانهای کشور همراه شده و در چند سال اخیر، یکی از ورزش های حرفه ای ورزش زنان به شمار می رود.

کشتی آلیش، ورزشی که کمتر درباره آن شنیده ایم و حتی درباره حضور گسترده بانوان ایرانی در آن، مطالبی خوانده ایم.

al3 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

بهشهر، قهرمان کشتی آلیش استان کشتی پرور مازندران

مازندران، قطب کشتی ایران و جهان است و این خطه کشتی پرور، قهرمانان بسیاری به ورزش ایران و جهان تقدیم کرده است که بخشی از کاروان طلایی های المپیک ایران در ۴۰ سال اخیر، از این استان سرسبز زیبای شمالی هستند.

al16 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصویری از تمرینات تیم ملی کشتی آلیش ایران

زنان کشتی گیر مازندرانی، همچون کشتی گیران مرد، در فهرست برترین کشتی گیران ایران قرار دارند و همین چند وقت پیش، در رقابت های کشوری کشتی آلیش بانوان کشور، تیم کشتی زنان مازندران، عنوان قهرمانی را تصاحب کرد.

al13 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)
یگانه غریب گشتی، عضو تیم ملی بانوان آلیش کار ایران که بخاطر پرتاب بطری آب از جایگاه تماشاگران، مدتی محروم شد

ظرف چند سال اخیر، تیم ملی کشتی آلیش بانوان ایران به رقابت های بین المللی اعزام شد و افتخارات بسیاری نیز کسب کرد.

ویدیویی که در ادامه مشاهده می کنید، بخشی از تمرینات سخت و قدرتی دختران کشتی گیر ایران را نشان می دهد که تمریناتی سخت و نفس گیر است و شاید انجامش از عهده بسیاری از مردان نیز بر نیاید.

درباره کشتی آلیش

al15 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصویر اجرای یکی از فنون سخت آلیش توسط بانوان پر قدرت ایرانی

آلیش یعنی شروع کردن و گرفتن کمربند، بخش جدایی ناپذیر از این رشته ورزشی سخت و نفس گیر است. آلیش کاران، باید هم از نظر بدنی قوی باشند، اما سخت ترین تکنیک ها را در شرایط دشوار، انجام دهند. برای بانوان آلیش کار ایران که می بایست با حجاب کامل در رقابت ها شرکت کنند، اوضاع به نسبت رقبا، کمی متفاوت می شود.

حتما بخوانید :  زن خواننده کردستانی لقب شکیرا را دارد + بیوگرافی دشنی مراد

فنون رشته کشتی آلیش، بسیار شبیه جودو است. فن کمر، لنگ، سر زانو، لنگ کردی، پیش انداز و جفت پا، از جمله فنون این رشته ورزشی قدرتی به شمار می رود.

آلیش در زبان فارسی به معنی مبایحه و در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن است که به عنوان یک نام بر روی یک نوع کشتی محلی نهاده شده که به آن کشتی با شال هم می‌گویند. این ورزش از سال های بسیار دور به صورت یک کشتی سنتی در کشورهایی از جمله قرقیزستان، ازبکستان، ایران، لیتوانی، قزاقستان، … و در کل، آسیای میانه دارای ریشه بوده و در سرزمین پهناور ایران در مناطقی از جمله استان خراسان، گلستان، مازندران، … دارای آثار دیرینه است.

al17 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصویری از تمرین تیم ملی آلیش بانوان- ۱۳۹۳

 

فعالیتهای بین‌المللی این ورزش از سال ۱۹۹۰ آغاز گردیده و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان، ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم گردیده و در سال ۱۹۹۵ اولین دوره مسابقات بین‌المللی آلیش با قوانین متحد الشکل در کشور قرقیزستان در دو بخش آقایان و بانوان برگزار شد. هم اکنون ۳۹ کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی و ۵۸ کشور جهان بصورت غیر رسمی در این زمینه فعالیت دارند.

al18 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصاویری از تمرین تیم ملی بانوان قدرتمند آلیش کار ایران

کشتی آلیش، کشتی سنتی و محلی با پیشینه ای دیرینه در استان سرسبز مازندران است و در میان بانوان ورزشکار شمالی و همچنین زنان ورزشکار کشورهای حاشیه دریای خزر، روز به روز با استقبال بیشتر مواجه می شود.

al1 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

مریم قربانی، از قهرمانان کشتی آلیش بانون ایران

آمارهای دقیقی از میزان علایق بانوان شمالی به این رشته جذاب و هیجانی اما سخت وجود ندارد، اما به نظر می رسد، حتی زنان خانه دار شمالی نیز بعضا به انجام این ورزش علاقه نشان داده اند. برخی از عاشقان این ورزش در شمال، مسیر سختی را برای حضور فعال در این رشته در دستور کار دارند که مریم قربانی، دختر ۲۵ ساله اهل آمل یکی از آنهاست.

al2 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

قبلاً گفته بود بخاطر اینکه در شهرش، مربی نبود، به خاطر شرایط و تمرینات خوب خانم اسماعیلی، مربی تیم ملی به قائم شهر و ساری و حتی بهشهر برای تمرین می رود. بهشهری ها، بهترین تیم کشتی آلیش بانوان ایران را در اختیار دارند.

al19 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصاویری از رقابت های کشتی بانوان آلیش کار ایرانی

al5 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

رقابت های کشتی آلیش بانوان قهرمانی کشور در بهمن ماه ۹۵- اراک

al6 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)
تصویری اجرای یکی از فنون کشتی آلیش در جریان رقابت های قهرمانی کشور
al7 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)
تصویر رقابت های کشتی گراپلینگ قهرمانی بانوان ایران در اراک – بهمن ۹۵
al8 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)تصویر اجرای فن لنگ در رقابت های کشتی آلیش و گراپلینگ قهرمانی کشور
al9 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)تصویر ورزشی جالب از اجرای فنون کشتی آلیش در حالت نشسته- قهرمانی کشور- بهمن ۹۵
l10 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)تصویر رقابت های کشتی آلیش قهرمانی کشور که یکی از آلیش کاران، با مشکل مواجه شد- بهمن ۹۵
al11 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)همانند ورزش جودو، آلیش کاران نیز می بایست از کمربند حرف برای اجرای فنون این ورزش سنتی استفاده کنند

درس هایی از بانوان قدرتمند

AL21 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

۱- امیدواریم کشتی آلیش بانوان جای پای خود را در برنامه های ورزشی و خبری صدا و سیما باز کند.

حتما بخوانید :  دختران نینجا کار ایرانی در بروجرد در حال تمرینات ورزشی + تصاویر

۲- راه اندازی پرتال رسمی و چند رسانه کشتی آلیش ایران، می تواند در هدایت دختران علاقمند به این رشته ورزشی سخت و نفس گیر، تاثیر گذار باشد.

۳- معاونت زنان فدراسیون کشتی کشورمان، اطلاع رسانی گسترده ای از اقدامات و برنامه های حال و آینده کشتی آلیش را از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی در دستور کار قرار دهد.

۴- کشتی آلیش، به عنوان ورزشی سخت با فنون پیچیده و نفس گیر، می تواند زمینه افزایش اعتماد به نفس و تقویت جسمی و روحی دختران جوان را سبب شده و معرفی بهتر آن به جامعه ورزش زنان، اهیمت بسیار دارد.

۵- حمایت از کشتی گیران زن آلیش کار ایرانی، همچون سایر بانوان قهرمان ورزش کشور، شایسته و بایسته نیست و این امر می تواند با پشتیبانی مادی و معنوی سازمان های مختلف در راستای توسعه مسئولیت های اجتماعی آنان (CSR) همراه گردد. قطعا حمایت از بانوان آلیش کار و به طور کل ورزشکاران زن در ورزش های سخت، برد تبلیغاتی خوبی برای حامیان متعهد در داخل و خارج از کشور به ارمغان می آورد.

امیدواریم ورزش حرفه ای زنان کشور، در برنامه ششم توسعه اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دستور کار برنامه ریزان به خصوص وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد.

کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

57428454 Mona Hoobehfekr 2 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428455 Mona Hoobehfekr 3 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428456 Mona Hoobehfekr 4 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

عکس های کشتی زنان در ایران

57428457 Mona Hoobehfekr 6 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428458 Mona Hoobehfekr 7 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

کشتی زنان

57428459 Mona Hoobehfekr 5 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428460 Mona Hoobehfekr 8 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

کشتی گرفتن زنان درایران

57428461 Mona Hoobehfekr 9 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428462 Mona Hoobehfekr 10 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

کشتی دختران ایرانی

57428463 Mona Hoobehfekr 11 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428465 Mona Hoobehfekr 13 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

کشتی گرفتن دختر ایرانی

57428466 Mona Hoobehfekr 14 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428467 Mona Hoobehfekr 15 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصاویر کشتی زنان

57428469 Mona Hoobehfekr 17 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428470 Mona Hoobehfekr 18 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428471 Mona Hoobehfekr 19 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428472 Mona Hoobehfekr 20 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

زنان در حال گشتی گرفتن

57428473 Mona Hoobehfekr 21 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428474 Mona Hoobehfekr 22 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428475 Mona Hoobehfekr 23 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428476 Mona Hoobehfekr 24 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428478 Mona Hoobehfekr 26 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428479 Mona Hoobehfekr 27 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428480 Mona Hoobehfekr 28 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428481 Mona Hoobehfekr 29 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428482 Mona Hoobehfekr 30 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428483 Mona Hoobehfekr 31 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428484 Mona Hoobehfekr 32 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428485 Mona Hoobehfekr 33 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428487 Mona Hoobehfekr 1 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428488 Mona Hoobehfekr 2 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428490 Mona Hoobehfekr 5 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) 57428491 Mona Hoobehfekr 3 کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)