کشف کمربند طلا مس در خراسان جنوبی (۲۰ تن طلا و ۱۰۰ میلیون تن مس)

ذخیره ۱۰۰ میلیون تنی مس در خراسان‌ جنوبی

کشف کمربند طلا مس : معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی کشور گفت: بر اساس اکتشافات انجام شده ۲۰ تن طلا و ۱۰۰ میلیون تن مس ذخیره معدنی خراسان‌جنوبی است.

قیمت مس

کشف کمربند طلا مس

به گزارش شهر مطلب به نقل از ایسنا، بهروز برنا روز شنبه، ۲۳ بهمن ماه در دیدار با معاون امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان‌جنوبی سومین استان بزرگ کشور بوده که ۹ درصد از مساحت آن را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های منحصر بفرد خراسان‌جنوبی در بخش زمین‌شناسی، افزود: در حال حاضر چهار درصد از ذخایر قطعی معدنی کشور در خراسان‌جنوبی وجود دارد.

معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی کشور همچنین از وجود ۶ درصد ذخایر قطعی کشور در استان خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر این موارد خراسان‌جنوبی دارای برخی از مواد معدنی از جمله منیزیت، گل سفید، نیکل، بازالت، سنگ نما بوده که در استان‌های دیگر وجود ندارد.

برنا با بیان اینکه اکتشافات نوین در این استان انجام شده است، عنوان‌ کرد: در دهه ۸۰ در سه برش اولویت‌دار و پنج لایه اطلاعاتی کارهای مطالعاتی در این استان انجام شد.

وی با بیان اینکه خوسف- فردوس به طول ۲۷ هزار کیلومتر مربع، آیسک- شارقنج-فردوس، گزیک- آهنگران از جمله این برش‌ها است، افزود: این عوامل سبب شد که برای اولین بار کمربند مس طلا در این استان کشف و این استان کاملا طلایی و مس‌دار شود.

حتما بخوانید :  دختران سوری هدیه متفاوت به پوتین تقدیم کردند + تصاویر

معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی کشور با بیان اینکه بر اساس این اکتشافات ۲۰ تن طلا و ۱۰۰ میلیون تن مس ذخیره استان است، افزود: به طور حتم اگر مطالعات ادامه پیدا کند، نتایج بهتری حاصل می‌شود.

برنا همچنین از انجام مطالعات اکتشافاتی در فردوس به طول ۷۰۰۰ کیلومتر مربع خبر داد و گفت: پیرو تفاهم‌نامه سازمان صنعت، معدن و تجارت با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و سازمان زمین‌شناسی در پهنه حیدرآباد، بیشه، عشق آباد ۹۳۳ کیلومتر مربع اکتشافات در دستور کار قرار دادیم که در حال انجام است.

وی اضافه‌کرد: براساس این اکتشافات توانسته‌ایم ۱۰ محدوده امیدبخش شامل ذخایری از طلا، مس، نیکل، آهن، قلع و تنگستن کشف کنیم که این سبب شده اکیپ‌ها وارد فاز اکتشافات تفضیلی نیز شوند.

برنا با بیان اینکه اکتشافات سازمان زمین‌شناسی سبب شده که تاکنون پنج معدن به مرحله گواهی کشف برسد، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده چند معدن دیگر نیز به مرحله گواهی کشف خواهند رسید. علاوه بر همه این‌ها تاکنون روی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، مصالح ساختمانی، نما و معادن متروکه نیز کارهای اکتشافی انجام شده است.

برنا یادآورشد: خراسان‌جنوبی از استان‌هایی است که اگر صنایع معدنی در راستای کشفیات سازمان زمین شناسی پیش رود، در آینده شاهد شکوفایی اقتصادی آن خواهیم بود.

حتما بخوانید :  لیلا حاتمی در جشنواره فیلم فجر 95 روسری از سرش افتاد + عکس بی حجاب

کشف کمربند طلا مس در خراسان جنوبی (۲۰ تن طلا و ۱۰۰ میلیون تن مس)