چرا وزن کم نمیکنم ؟ چرا لاغر نمیشم ؟ + هفت دلیل مهم و کلیدی

چرا هرچقدر ورزش و فعالیت بدنی می کنید، وزن تان کاهش پیدا نمی کند؟

چرا وزن کم نمیکنم ؟ : وقتی کیفیت را فدای کمیت می کنیم

0

چرا لاغر نمیشم ؟

آیا شما هم در گروه افرادی هستید که خوب غذا می خورید، به موقع ورزش می کنید و هنوز هم گمان می کنید که آنقدری که باید وزن کم نکرده اید؟

حقیقت این است که خوب غذا خوردن و ورزش کردن، غالبا با هم در ارتباط هستند.

اگر واقعا بخواهیم با خودمان صادق باشیم باید بگوییم که شاید هنوز جا دارد که برای رسیدن به این منظور تلاش بیشتری کنیم.

در زندگی امروز ما داشتن حال خوب تا اندازه فراوانی به سبک زندگی مان وابسته است. زمانی سوختن چربی اتفاق می افتد که شما فعالیتی را برگزینید که واقعا به آن علاقه دارید و به غذا به عنوان یک سوخت برای بدن نگاه کنید نه اینکه آن را برای پرکردن خلاء های عاطفی خود به کار بگیرید.

مهم نیست که شما چه کسی هستید و چه پیشینه ای دارید، یکی از ۷ دلیلی که در این نوشته برشمرده می شود می تواند از دلایلی باشد که شما نمی توانید وزن کم کنید. با هم این این دلایل را مرور می کنیم:

غذای اشتباه می خورید

3

هفت دلیل مهم و کلیدی برای کم نشدن وزن

اگر وزن کم نمی کنید، یکی از نخستین جاهایی که بهتر است به آن سری بزنید آشپزخانه است. برخی از افراد آنقدر سرشان گرم حساب کتاب کالری هایی است که مصرف می کنند که حواس شان از آنچه داخل غذاهایی که می ریزند و می خورند پرت می شود.

رژیم غذایی می تواند ۸۰ درصد این چالش را در برداشته باشد. از آنجایی که آنچه می خورید وابستگی های فراوانی به نوع بدن، متابولیسم و سوخت و ساز و سایر عوامل دارد، بهترین راه این است که از یک رژیم نرمال و طبیعی یعنی استفاده از تمام مواد غذایی استفاده شود.

چربی دور شکم چرا دیر آب می شود؟ سختی های کوچک کردن شکم

به عنوان مثال، روزهایی که به اندازه کافی فعالیت بدنی و ورزش کرده اید می توانید حتی از کربوهیدرات های نشاسته دار همچون سیب زمینی، برنج قهوه ای و غلات استفاده کنید. در زمان هایی که بیشتر استراحت می کنید و فعالیت بدنی کمتری دارید، پروتئین و سبزیجات را جایگزین غذاهای نشاسته ای کنید. از مصرف بیش از اندازه نان، شکر و یا هرچیز فرآوری شده دیگری پرهیز کنید.

زیاد غذا می خورید

1

اگر اندکی به وضعیت چیزهایی که میل می کنید رسیدگی کرده اید اما هنوز هم وزن کم نکرده اید این امکان وجود دارد که در خوردن زیاده روی می کنید. برای آنکه بتوانید چند کیلویی وزن کم کنید لازم است میزان سوخت و ساز بدن تان از آنچه می خورید بیشتر باشد. اما این بدان معنی نیست که خودتان را از خوردن محروم کنید.

زندگی چیزی چون برقراری تعادل است. هر روز هم لازم نیست که کالری هایی را که می خورید را بشمارید یا مثلا خودتان را وزن کنید.

زمانی که گرسنه هستید، هرچه دوست دارید میل کنید اما این کار را به آرامی انجام دهید. با این کار می توانید پیش از آنکه احساس سیری کامل کنید از خوردن دست بکشید. خوردن میان وعده های سالم در طول روز می تواند باعث شود که احساس گرسنگی ناگهانی تان برطرف شود. در این نوشته می توانید ۲۲ میان وعده سالم را ملاحظه کنید.

گاهی بد نیست حتی بدن خود را با خوردن میوه ای که یک لایه نازک شکلات روی آن وجود دارد، گول بزیند یا پودینگی میل کنید که پر از پودر نارگیل است. زمانی که خودتان را از خوردن چیزی محروم می کنید، این احساس در شما به وجود می آید که چیزی را گم کرده اید و این امکان وجود دارد که یک باره به سمت آن چیز روی آورید.

بیش از اندازه نیاز بدن تان ورزش یا فعالیت های سخت بدنی می کنید

2

بله کاملا درست است که انجام برخی از تمرین های ورزشی روزانه که باعث افزایش میزان تعرق در شما می شود و میزان سوخت و ساز بدن تان را افزایش می دهد، بسیار خوب است اما انجام بیش از اندازه این نوع ورزش ها و تمرین ها خود می تواند مخاطراتی را نیز به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال اگر به مدت ۹۰ دقیقه ورزش بسیار سنگین و مداوم انجام دهید و یا چیزی حدود ۲ کیلومتر بدوید تا بتوانید کالری بسیار زیادی را بسوزانید، با این کار بخشی از توده های عضلانی بدون چربی خود را می سوزانید و این ماهیچه ها همان عضلاتی هستند که باعث افزایش سوخت و ساز بدن تان می شوند.

در واقع با این کار بدن به این کار وابسته می شود و برای سوزاندن چربی عادت به انجام فعالیت های بسیار شدید بدنی می کند. علاوه بر این با این کار احساس گرسنگی نیز در شما افزایش پیدا کرده و ممکن است بیشتر به سمت پرخوری و یا خوردن هله هوله بروید.

عضله سازی نمی کنید

5

این مورد در ارتباط تنگاتنگی با مورد قبلی قرار دارد. منظور ما این نیست که ورزش یا فعالیت بدنی انجام ندهید، اگر واقعا به دویدن یا دوچرخه سواری علاقه دارید و این کار را تنها به خاطر کاهش وزن انجام نمی دهید، بسیار خوب است که به کار و علاقه خود ادامه دهید. اما در صورتی که هدف اصلی تان از انجام چنین کارهایی سوزاندن چربی باشد، سایر فعالیت های ورزشی وجود دارند که می توانند بهتر شما را به نتیجه مطلوب برسانند.

بهترین راه برای دست یافتن به این هدف این است که به فعالیت های مورد علاقه خود در کنار تمرین هایی که به تقویت عضلات کمک می کنند بپردازید. هر اندازه میزان عضلات بیشتری داشته باشید، چربی بیشتری را خواهید سوزاند.

فعالیت های ورزشی که منجر به ساخت ماهیچه می شوند، می تواند در وضعیت هورمون های بدن موثر بوده و چربی را هدف قرار دهند. دراز و نشست، اسکات، شنا رفتن می توانند شروع خوبی باشند.

لاغری عجیب و غریب با آتش به روش چینی ها + تصاویر لاغری عجیب

مفید و با کیفیت لازم ورزش نمی کنید

اینکه بتوانید دریابید که پیش گرفتن کدام رژیم غذایی و ورزش برای بدن شما مناسب است از اهمیت فراوانی برخوردار است. برای این کار باید به آزمون و خطا بپردازید. اینکه زمان بیشتری را در باشگاه های ورزشی بگذرانید لزوما نمی تواند باعث کاهش وزن تان و داشتن اندامی خوب شود. چه یک ورزشکار حرفه ای باشید، چه بدنساز و یا قهرمان ماراتون، نباید بیشتر از یک ساعت در روز ورزش کنید.

در واقع کیفیت ورزشی که انجام می دهید از کمیت آن اهمیت بیشتری دارد. این را به خاطر بسپارید هرچقدر تلاش بیشتری کنید لازم است زمان کمتری را برای رسیدن به کاهش وزن صرف کنید. این بدان معناست که در زمان کوتاه تری ورزش کنید اما با به کارگیری تمرین های درست، میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهید.

حتما بخوانید :  جوانسازی پوست صورت با انجام حرکت انگشت بر روی صورت + عکس

برای استراحت به بدن تان زمان نمی دهید

آنچه بعد از سوزاندن چربی انجام می دهید هم اهمیت فراوان دارد. به عنوان مثال بعد از انجام فعالیت و ورزش یک روز خود روزهای دیگری هم به دنبال آن وجود دارند که باید برای آن برنامه داشته باشید. مثلا اگر امروز فلان تمرین را انجام داده اید فردای آن روز با ورزش سبک تر یا حرکات کششی، آن را کامل کنید.

آنچه بعد از تمرین انجام می دهید شاید بیشتر از انجام خود آن تمرین اهمیت داشته باشد. بسیار مهم است که به ندای بدن خود گوش دهید و آنجا که لازم دارد به او استراحت هم بدهید. در واقع با این کار بدن خود را بیشتر دوست خواهید داشت.

بدن تان استرس فراوانی را تحمل می کند

6

انجام تمرین های ورزشی می تواند گاهی باعث به وجود آمدن استرس در شما شود. اگر میان تمرین های خود تعادلی به وجود آورید، بدن در وضعیت سلامت بهتری قرار خواهد گرفت و می تواند چربی بیشتری بسوزاند. البته اینکه به بدن زمان کافی برای این کار را ندهید می تواند نکته منفی محسوب شود.

«کورتیزول» هورمونی است که به ماهیچه های بدن تان انرژی لازم برای تحرک را می دهد. با انجام متعادل تمرین های ورزشی می توانید به تولید بهتر این هورمون کمکرسانی کنید.

اما اگر بدن در معرض میزان بیش از اندازه از این هورمون قرار گیرد، می تواند تاثیرات منفی چون تجمع چربی در اندام هایی که این تجمع برای شان مناسب نیست را به وجود آورد. علاوه بر انجام تمرین های ورزشی عوامل دیگری هم می توانند در بوجود آوردن استرس در افراد نقش داشته باشد که باعث تولید بیش از اندازه میزان هورمون کورتیزول می شود.

داشتن زندگی شخصی و کاری که همراه با استرس فراوان باشد، نیز می تواند سطح تولید این هورمون را افزایش دهد. زمانی که ورزش کردن را کنار می گذارید، بدن نیز تولید این هورمون را متوقف می کند. بهترین کار این است که میان انجام فعالیت های ورزشی و استرس هایی که زندگی برای مان به وجود می آورد تعادل برقرار کنیم و با این کار وضعیت جسمی و روحی بدن را در داشتن وزنی متعادل بهبود بخشیم

علل کم نشدن وزن حتی با رژیم و راه حل آن

000دلیل کم نشدن وزن حتی با رژیم و ورزش کردن

چهار، پنج ماه است رژیم کاهش وزن تان را شروع و هر ماه هم چند کیلو وزن کم کردید اما یکدفعه روی ترازو می روید و می بینید که طی هفته گذشته وزن تان کم نشده است. شما مثل قبل رژیم تان را به دقت و جزء به جزء رعایت می کنید. ورزش تان کمتر نشده و هیچ تغییر خاصی در برنامه تان نداده اید.

اما انگار عددهای روی ترازو با شما لج کرده اند و حتی یک گرم هم پایین تر نمی آیند… کافی است چند کیلو اضافه وزن و تجربه چندین بار رژیم لاغری داشته باشید تا با این ماجرا همذات پنداری کنید. اما چه طور می شود دیوار را دور زد ودوباره شروع به کاهش وزن کرد؟ اصلا راهی برای دور زدنش وجوددارد یا توقف روند کاهش وزن، کابوس همیشگی آنهایی است که رویای لاغری را در سر می پرورانند؟

چرا با وجود رژیم، وزنم کم نمی شود؟

وقتی شروع به رژیم گرفتن می کنید، در چند هفته اول هر قدر وزن تان بالاتر باشد، سریع تر و بیشتر لاغر می شوید. چه طور چنین چیزی ممکن است؟

بدن شما در این مرحله و در نتیجه محدودشدن کالری دریافتی روزانه، از ذخایر کربوهیدارت خود استفاده می کند. در نتیجه این فرایند، شما بخشی از آب بدن خود را نیز از دست می دهید. به عبارت دیگر بخش مهمی از وزن شما که در چند هفته اول کم می شود، ناشی از دفع آب بدن است. سپس نوبت به عضلات و چربی ها می رسد که کاهش آنها متابولیسم پایه بدن را نیز پایین می آورد. بالاخره میزان کالری مصرفی و کالری سوزانده شده طی روز به تعادل رسیده و اینجاست که وزن شما دیگر پایین نمی آید و به اصطلاح روند کاهش وزن تان متوقف می شود.

Related image

نترسید؛ ثابت ماندن وزن طبیعی است

ثابت شدن وزن در مرحله ای از برمامه کاهش وزن طبیعی است. این مرحله تقریبا برای همه کسانی که از طریق رژیم و ورزش به دنبال لاغری هستند اتفاق می افتد. با اینحال هنوز هم خیلی ها از دیدن عدد یا عقربه های ترازو که یکی، دو هفته ثابت مانده و تکان نمی خورد تا مرز سکته پیش می روند!

متابولیسم پایه مقدار انرژی ای است که بدن شما برای انجام اعمال حیاتی خود به آن نیاز دارد و برای هر ۴۵۰ گرم وزن، چیزی حدود ۱۰ کیلوکالری است. وقتی شما ۷۶ کیلو وزن دارید، تقریبا باید ۱۷۰۰ کالری در روز دریافت کنید تا وزن تان ثابت بماند. پس ۲۰۰ کالری کمتر می خورید یا با ورزش کردن ۲۰۰ کالری می سوزانید و انرژی مصرفی تان را تا ۱۵۰۰ کالری در روز می رسانید.

طبیعی است که در این مرحله وزن کم کرده و ۶۷ کیلو می شوید. در این مرحله اگر همچنان به مصرف ۱۵۰۰ کالری در روز ادامه دهید، وزن تان ثابت می شود. چون بدن شما با وزن جدید، درست به همین میزان کالری نیاز دارد. احتمالا حالا دارید با خودتان فکر می کنید که چگونه غذای مصرفی تان را کمتر کنید تا وزن تان دوباره پایین بیاید؟ بهتر است قبل از هر اقدام اشتباهی، این نکته را به خاطر بیاورید که کمتر غذا خوردن به خودی خود یکی از عوامل پایین آمدن متابولیسم پایه بدن است.

Image result for ‫کم نشدن وزن‬‎

۱۰ عامل ثابت ماندن وزن و کم نشدن وزن

هرچند فرایند ثابت شدن وزن در میانه راه کاهش وزن، یک اتفاق طبیعی است اما عادت های غلطی وجود دارد که این مرحله را جلو می اندازد یا طولانی تر می کند و حتی ممکن است باعث شکست کامل برنامه کاهش وزن شود.

۱- کم خوابی یا بی خوابی

براساس نظرسنجی های انجام گرفته توسط موسسه کالوپ، ۴۰ درصد از آدم ها کمتر از ۷ ساعت در شبانه روز می خوابند و این مسئله افزایش هورمون کورتیزول، قند خون و انسولین را به دنبال دارد. کمبود خواب باعث مقاومت نسبت به انسولین می شود و در نتیجه شما چربی بیشتری در بدن تان ذخیره خواهید کرد.

حتما بخوانید :  خستگی مزمن ( 8 دلیل مهم که باعث خستگی دائمی شما می شوند )

۲- ورزش شدید به عنوان بهانه ای برای پرخوری

اینکه شما ۷۰۰ کیلوکالری انرژی در باشگاه یا روی تردمیل خانگی می سوزانید، اصلا معنی اش این نیست که آزادید هرچه دوست دارید بخورید. علاوه بر این زیاد خوردن با این پیش زمینه ذهنی که بعدا می شود این کالری ها را در باشگاه سوزاند، کاملا اشتباه است. یادتان باشد ورزش بیش از حد یکی از عواملی است که باعث می شود وزن تان پس از مدتی ثابت بماند و کم نشود.

۳- غذاخوردن در فاصله های زمانی بسیار کوتاه

درست است که اغلب متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای کاهش وزن بهتر حجم هر وعده تان را کم کرده و درعوض تعداد وعده ها را بالا ببرید اما معنی اش این نیست که شما می توانید هر نیم یا یک ساعت یک بار یک میان وعده کوچک بخورید. یادتان باشد این روش نه تنها کمکی به لاغری نمی کند بلکه باعث بالا ماندن سطح انسولین خون می شود و در نتیجه بدن تان طی شبانه روز چربی کمتری می سوزاند.

۴- مصرف بیش از حد شکر

بله، ممکن است که شما با وجود داشتن رژیم کاهش وزن بیش از حد شکر بخورید بدون اینکه حتی روح تان هم خبر داشته باشد. منظورمان از شکر فقط همین شکر معمولی نیست که توی چای می ریزیم بلکه اغلب نوشیدنی ها، آبمیوه های صنعتی، دسرها و… نیز مقداری شکر دارند. در ضمن فکر نکنید فروکتوز که در برخی خوراکی ها وجود دارد سالم تر و رژیمی تر از گلوکز است. چون اتفاقا فروکتوز مستقیما به کبد رفته و به چربی تبدیل می شود. علاوه بر این، خوردن فروکتوز میل شما را به شیرینی بیشتر کرده و سیری را به تاخیر می اندازد.

۵- استرس بیش از حد

مطالعات جدید نشان می دهد که زنانی که دچار استرس طولانی مدت هستند، سالانه چیزی حدود ۶ کیلوگرم چاق تر می شوند. استرس باعث می شود که سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا برود. این هورمون سطح هورمون سروتونین در بدن را کاهش داده و میل شما را به شیرینی بیشتر می کند. پس طبیعی است که وقتی رژیم دارید اما نتوانسته اید استرس تان را کنترل کنید، روند کاهش وزن تان هم متوقف شود.

۶- کمبود ویتانیم D

ویتامین D از جمله مهم ترین ویتامین های موردنیاز بدن است که بدون آن نمی توانید چربی زیادی بسوزانید.

۷- دیر غذا خوردن به ویژه در وعده شام

درست است که حجم غذای تان را کم کردید اما اگر خیلی دیر غذا بخورید، فرایند طبیعی چربی سوزی در بدن مختل می شود.

۸- اختلالات هورمون تیروئید

خیلی از افرادی که چاق هستند، دل شان می خواهد گناه اضافه وزن شان را گردن تیروئید بیندازند و خیلی از کسانی هم که در طول رژیم به بن بست می خورند و وزن شان کم نمی شود، فکر می کنند تیروئیدشان کم کار شده است. البته این موضوع در مورد همه آدم های چاق صدق نمی کند، اما به هر حال نباید اختلالات غده تیروئید را نادیده گرفت. کم کاری تیروئید باعث کاهش متابولیسم و کند یا متوقف شدن کاهش وزن، با وجود رعایت رژیم و ورزش می شود. با این حال تشخیص کم کاری تنها بر عهده پزشک معالج است.

۹- کم آبی بدن

لابد شما هم شنیده اید که خوردن آب چقدر برای وزن کم کردن مفید و موثر است. خوردن آب، اشتها را مهار می کند و جلوی پرخوری را می گیرد. البته همه اش همین نیست؛ کم آبی باعث می شود که کلیه ها و کبد متحمل بار اضافی شده و در نتیجه بدن به جای سوزاندن چربی، تمایل بیشتری پیدا می کند که مولکول های چربی را حفظ و ذخیره کند.

۱۰- عادت ماهانه در خانم ها

طی این دوران شما بخشی از خون بدن و همراه با آن مولکول های گرانبهای آهن را از دست می دهید. آهن مسئول رساندن اکسیژن به ماهیچه ها یا همان بافت فعال و متابولیک بدن است. کم خونی فقر آهن با از دست دادن خون طی عادت ماهانه باعث می شود که طی فعالیت ماهیچه ها بدن اکسیژن کمتری دریافت کند و انرژی کمتری بسوزاند. پس طبیعی است که در این دوران متابولیسم بدن تان تا حدی افت کرده و روند کاهش وزن متوقف شود. البته این موضوع کاملا قابل پیشگیری و درمان است و نیاز به نگرانی زیادی ندارد.

۳ روش برای تحریک کاهش وزن

۱- به بدنتان حقه بزنید

برنامه روزانه تان را کمی تغییر دهید در غیر این صورت بدن تان به راحتی فعالیت های شما را پیش بینی کرده و به آن عادت می کند. اگر همیشه صبح ها ورزش می کردید، بهتر است از این به بعد، عصرها تمرین کنید.

نوع ورزش تان را تغییر دهید و ۱۰ دقیقه تمرین کاردیو را نیز اضافه کنید. علاوه بر این بهتر است قبل از اینکه سراغ تمرینات کاردیو بروید، چند دقیقه تمرین مقاومتی کنید.

۲- مداوم ورزش کنید

درست است که روند کاهش وزن تان متوقف شده، اما دلیل نمی شود که جلسه های ورزش را پشت گوش بیندازید. اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید و دوباره روی دور کاهش وزن بیفتید، باید نسبت به جلسه های ورزش تان متعهد باشید و ۵ بار در هفته در باشگاه یا منزل با شدت مناسب و زمان کافی ورزش کنید.

۳- مصرف پروتئین را در برنامه غذایی روزانه افزایش دهید

مصرف پروتئین کمک می کند که حجم توده بدون چربی بدن بیشتر شده و متابولیسم افزایش پیدا کند. علاوه بر این پروتئین در مقایسه با منابع کربوهیدرات از جمله نان، بیسکوییت، میوه و… احساس سیری طولانی تر به شما می دهد و مانع از ناخنک زدن در طول روز می شود.

چرا وزن کم نمیکنم ؟ چرا لاغر نمیشم ؟ + هفت دلیل مهم و کلیدی