کوادکوپتر و هلی شات ( از سیر تا پیاز و راهنمای خرید کوادکوپتر ) + عکس

با کوادکوپتر و هلی شات آشنا شوید

کوادکوپتر یکی از انواع وسایل پهپاد است که مدتی پیش پرواز یکی از آن ها در آسمان تهران بسیار خبرساز شد. اگر می خواهید با این وسایل بیشتر آشنا شوید این مقاله آسمونی را تا انتها مطالعه نمایید چرا که شما عزیزان را با این وسایل به طور کامل آشنا می کنیم.

آشنایی عمومی با کواد کوپتر

کواد کوپتر

معرفی کوادکوپتر

کوادکوپتر یا کوادروتور نوعی وسیله ی پرنده مولتی روتور است که نیروی پیشرانه خود را از چهار ملخ که به صورت عمودی نصب شده اند تامین می کند. کواد کوپتر به دلیل عدم استفاده از بال ثابت برای پرواز در دسته بالگرد ها (Rotor-craft) طبقه بندی می شود. کواد کوپتر ها برای ایجاد ثبات در پرواز از دو جفت ملخ استفاده می کنند که دو ملخ در جهت عقربه های ساعت (CW) و دو ملخ بر خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت (CCW) حرکت می کنند که سرعت هر یک از موتور ها مستقل از سایر موتور هاست و با توجه به وضعیت کواد کوپتر نسبت به زمین که توسط سنسور های برد فلایت کنترل مشخص می گردد و دستوراتی که کاربر از طریق رادیو کنترل یا برنامه های از پیش تعیین شده به برد فلایت کنترل داده شده توسط برد کنترل پرواز ( Flight Control ) تعیین می گردد.

در صورتی که به کواد کوپتر ها علاقه مند هستید ، اما در این زمینه تخصص کافی ندارید می توانید با مطالعه ی مطلب ” قطعات مورد نیاز برای ساخت کواد کوپتر” قسمت های مختلف یک کوادکوپتر را بشناسید و اطلاعات مفیدی در این مورد به دست آورید.

همبندی ملخ های ساعتگرد و پادساعتگرد کوادکوپتر که به صورت H ( دو ردیف موازی ) یا به صورت N ( ضربدری ) است در تصویر زیر نمایش داده شده است.

Quadcopter-X-H-configurationQuadcopter-X-N-configuration

هر چند طراحی نخستین کوادکوپتر ها تقریبا به صد سال پیش باز می گردد اما این پرنده های جذاب در اوایل قرن بیست و یکم با پیشرفت سریع دانش کامپیوتر و الکترونیک، به تجهیزاتی مانند فلای کنترل الکترونیکی ، سنسور های الکترونیکی ، GPS و دوربین با قیمت پایین تر و کیفیت بالاتر تولید شدند و به یک باره محبوبیت فوق العاده ای بین مردم پیدا کردند. به کمک موتور ها و قطعات الکترونیکی، تولید کنندگان موفق به تولید کوادکوپتر در ابعاد کوچک شدند تا جایی که این وسیله بیشتر به صورت بدون سرنشین مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر کاربرد های Outdoor در داخل ساختمان ها نیز قابل استفاده است.

کوادکوپتر ها در مقایسه با هلی کوپتر های مرسوم با توجه به ساختمان مکانیکی ساده تری که دارند ، از قیمت پایین تر و با ابعاد کوچک و استهلاک کمی که دارند، از دوام بیشتری برخوردارند.

تحویل هوایی سفارشات

کاربرد های کوادکوپتر

کوادکوپتر های امروزی با اینکه طول عمر کمی دارند اما توانسته اند در زمینه های بسیاری نقش آفرینی کنند. کوادکوپتر ها در کشور ما و سایر نقاط جهان برای مصارف تجاری مانند فیلم برداری هوایی و مصارف تحقیقاتی و همین طور مصارف نظامی در کنترل ترافیک ، کنترل مرز ها و … به کار برده می شوند. این روز ها کوادکوپتر ها در حال گسترش حیطه ی فعالیت خود هستند و بزودی علاوه بر ارسال مرسوله ها از طریق کوادکوپتر ها و امداد رسانی از این طریق شاهد تاکسی های هوایی نیز خواهیم بود.

کواد کوپتر تاکسی

Quadcopters and heli shot1 با کوادکوپتر و هلی شات آشنا شوید

کواد کوپترها زیر مجموعه دسته مالتی روتورها هستند که به دلیل کمک گرفتن از چهار پروانه برای نیروی پیشرانش، به عنوان کواد (چهار) کوپتر نامیده می‌شوند.

کواد کوپترها به دلیل داشتن قدرت مانور فوق‌العاده و پروازهایی با تعادل بالا از کاربردهای بسیار گسترده برخوردارند.

Quadcopters and heli shot2 با کوادکوپتر و هلی شات آشنا شویددر سال‌های اخیر توجه شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بیش از پیش به این نوع از پهپادها جلب شده است و لذا روزانه پیشرفت چشم گیری در امکانات و پرواز این نوع از پرنده‌ها مشاهده می‌کنیم.

کواد کوپترها در زمینه‌های تحقیقاتی، نظامی، تصویر برداری و تفریحی از کاربرد بالا و روزافزونی برخوردارند.

امروزه یکی از تفریحات پر طرفدار کواد کوپترهای تفریحی و حرفه‌ای تصویر برداری می‌باشند که از جذابیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بازار بزرگی از محصولات رادیو کنترلی را در جهان به خود اختصاص داده است.

ساختار کواد کوپتر

قطعات لازم برای ساخت کوادکوپتر

بسیاری از افرادی که به تازگی با کوادکوپتر ها آشنا شده اند و قصد ساخت کوادکوپتر خود را دارند دقیقا نمی دانند از کجا باید شروع کنند و به چه چیزهایی نیاز دارند، علی الخصوص افرادی که تجربه ای در زمینه ساخت هواپیما های RC یا هلی کوپتر های کنترل از راه دور ندارند و می خواهند اقدام به ساخت کوادکوپتر کوپتر کنند در ابتدا بسیار سردرگم هستند از طرف دیگر این وسیله به قدری مهیج است که تقریبا همه ی افراد دوست دارند در اوقات فراغت خود یک کوادکوپتر بسازند.

ما در این مطلب لیست تمام قطعات ویژه ای که شما برای ساخت کوادکوپتر نیاز دارید را شرح می دهیم و عملکرد هر قطعه را برای شما مشخص می کنیم تا بتوانید با یک دید کلی نسبت به ساخت کوادکوپتر خودتان اقدام کنید.

برای ساخت کوادکوپتر شما به موارد زیر احتیاج خواهید داشت:

۱- قاب یا فریم ( Frame )

۲- ۴ عدد موتور

۳- ۴ عدد برد کنترل سرعت الکترونیکی ( ESC ) یا اسپید کنترل

۴- برد کنترل پرواز Flight Control Board

۵- فرستنده گیرنده رادیویی

۶- ملخ ۴ عدد ( ۲ عدد ساعتگرد و ۲ عدد پادساعتگرد )

۷- باتری و شارژر

قاب یا فریم کوادکوپتر

فریم کواد کوپتر

قاب یا فریم چیزی است که تمام کواد کوپترها به آن احتیاج دارند تا بقیه وسایل روی آن سوار شوند. برای تهیه ی یک فریم کواد کوپتر خوب باید به پارامتر هایی مانند وزن ، اندازه ، جنس و استقامت توجه داشت. یک فریم کواد کوپتر خوب باید سبک و محکم باشد و به میزان کافی فضا برای نصب تجهیزات در اختیار سازنده قرار دهد. تناسب ابعاد فریم با قدرت موتور ها حتما باید مورد توجه قرار بگیرد.

موتور های کوادکوپتر

موتور کوادکوپتر

کاربرد موتور در کوادکوپتر برای همه مشخص است. موتور ها برای چرخاندن ملخ ها به کار می روند. ده ها نوع موتور در بازار موجود است که شما می توانید برای ساخت کوادکوپترتان از آنها استفاده کنید. شما الزاما نباید ارزان ترین موتور یا گرانترین موتور را خریداری کنید. موتور ها بر اساس پارامتری به نام ثابت سرعت موتور ( Kv ) رده بندی می شوند. هر چه مقدار این عدد بزرگتر باشد به معنی تعداد دور بیشتر در ولتاژ ثابت است ، اما هرچه این عدد بیشتر شود قدرت موتور کاهش می یابد. دقت کنید Kv را با کیلوولت اشتباه نگیرید. این عدد صرفا به معنای ثابت سرعت موتور است. موتور ها پارامتر های دیگری مانند ثابت گشتاور KT و ثابت موتور KMنیز دارند که در حال حاضر مورد استفاده ما قرار نمی گیرند.

Kv به معنای RPM/V است ( تعداد دور در دقیقه بر حسب ولت ) به عنوان مثال اگر بر روی موتوری نوشته شده باشد ۴۵۰۰Kv به این معنی است که به ازای هر ۱ ولت که شما به موتور اعمال کنید موتور ۴۵۰۰ دور در دقیقه خواهد زد و اگر موتوری ۱۰۰۰Kv بود یعنی به ازای هر ولت که به موتور اعمال می کنید موتور ۱۰۰۰ دور در دقیقه خواهد زد.

برای شروع شما می توانید از یک موتور ۱۰۰۰KV شروع کنید ، دقت کنید سایز ملخ و اسپید کنترل را باید بر اساس نوع موتور تهیه کنید و به این منظور می توانید از فروشنده های مطلع کمک بگیرید.

اسپید کنترل ( ESC )

اسپید کنترل موتور براشلس

اسپید کنترل یا Electronic Speed Controller یا به اختصار ESC بردی الکترونیکی است که سرعت چرخش موتور براشلس را در هر لحظه کنترل می کند. برای ساخت یک کواد کوپتر شما به ۴ عدد اسپید کنترل نیاز دارید یعنی به ازای هر موتور یک اسپید کنترلر. اسپید کنترل مستقیما به باتری وصل می شود. بسیاری از اسپید کنترل ها دارای قسمتی به نام BEC نیز هستند که وظیفه ی تامین برق مورد نیاز برد فلایت کنترل را بر عهده دارد. این به این علت است که ولتاژ برد فلایت کنترل همواره باید ثابت باشد تا بتواند ESC ها را به طور دقیق کنترل کند و به همین منظور نیازی نیست که فلایت کنترل را مستقیما به باتری وصل کنید و می توانید از این سیستم استفاده کنید. در تصویر بالا سیم های باتری با رنگ قرمز و مشکی در طرف چپ تصویر نشان داده شده است. ۳ عدد سیم مشکی رنگ طرف راست مربوط به موتور براشلس کوادکوپتر است و ۳ سیم نازک که در سمت چپ ملاحظه می کنید مربوط به فلایت کنترل است که ۲ سیم آن مربوط به تغذیه فلایت کنترل ( BEC ) است و یک سیم مربوط به سیگنال ارتباطی بین ESC و فلایت کنترل است.

SimonK Firmware

اگر قصد دارید اسپید کنترل تهیه کنید ضمن دقت به متناسب بود اسپید کنترل با موتور براشلس ، به این نکته توجه کنید که اسپید کنترل هایی که دارای فریمور Simon.K هستند تعداد دستورات بیشتری در هر ثانیه می پذیرند و شما توانایی کنترل بیشتری بر روی کوادکوپترتان خواهید داشت. همانطور که در تصویر بالا می بینید اغلب اسپیدکنترلر هایی که از این فریمور استفاده می کنند بر روی پلیت مشخصات این ویژگی را درج کرده اند.

فلایت کنترل

فلایت کنترل کوادکوپتر

فلایت کنترل ، مغز متفکر کوادکوپتر شماست. این برد سنسور های متنوعی مانند مانند ژیروسکوپ و شتاب سنج را روی خود جا داده است و با توجه به دستوراتی که از گیرنده بی سیم دریافت می کند و اطلاعاتی که از سنسور ها میگیرد تصمیم می گیرد که هر یک از موتور های کوادکوپتر با چه سرعتی بچرخد تا ثبات سیستم حفظ و دستورات شما اجرا شود. برد های کنترل پرواز یا فلایتکنترل از نمونه های ساده تا پیشرفته در بازار وجود دارند. فلایت کنترل KK2 که در تصویر بالا مشاهده می کنید یک فلایت کنترل مناسب برای شروع ساخت کوادکوپتر است. این فلایت کنترل با توجه به امکانات متنوع و سادگی راه اندازی قیمت مناسبی دارد.

فلایت کنترلر KK2 را می توانید بعدا برای پروژه های دیگری مانند هگزاکوپتر و تریکوپتر نیز به کار ببرید

گیرنده و فرستنده رادیویی ( رادیو کنترل )

رادیوکنترل کوادکوپتر

برای کنترل کوادکوپتر از راه دور ما به وسیله ای احتیاج داریم که دستورات ما را از روی زمین به برد فلایت کنترل منتقل کند. این کار را می توان بوسیله ی رادیوکنترل ها انجام داد که شامل یک گیرنده و یک فرسنده هستند. برای راه اندازی کوادکوپتر بوسیله ی فلایت کنترل KK2 به یک رادیوکنترل حداقل ۴ کانال نیاز دارید اما از آنجا که رادیو کنترل قیمت و دوام بالایی دارد می توانید از یک رادیو کنترل برای چندین پروژه استفاده کنید و اگر قصد دارید رادیوکنترلی بخرید که در آینده برای ساخت انواع جدید تر نیازی به تعویض آن نداشته باشید خرید یک رادیو کنترل ۸ کاناله را به شما توصیه میکنم اما بوسیله ی رادیو کنترل ۴ و ۶ کانال هم می توانید کوادکوپتر اول خود را بسازید

حتما بخوانید :  کیف لوازم آرایش دختر ترامپ جنجالی شد ( چمدان آرایش ایوانکا ترامپ )

ملخ های کواد کوپتر

ملخ کوادکوپتر

برای ساخت کوادکوپتر به ۴ ملخ نیاز دارید که ۲ ملخ باید ساعتگرد ( پوشر ) و ۲ ملخ دیگر باید پاد ساعتگرد ( پوشر ) باشد. (Puller and Pusher Propellers) ملخ های پوشر را به حرف “R” نیز نشان می دهند. ملخ را باید با توجه به موتور انتخاب کنید اگر موتور شما ۱۰۰۰Kv است می توانید از ملخ ۴.۵*۹ یا ۴.۵*۱۰ استفاده کنید. قیمت ملخ ها با توجه به جنس آنها متغیر است ، ملخ های فیبرکربن معمولا گرانتر از سایر ملخ ها هستند اما برای شما ضرورتی وجود ندارد که در ابتدا گرانترین قطعات را تهیه کنید.

باتری کوادکوپتر

باتری کوادکوپتر

کوادکوپتر ها معمولا از باتری های LiPo ( لیتیوم پلیمر ) استفاده می کنند که در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. در مقطع فعلی می توانید از باتری های LiPo که به صورت ۳S1P همبندی شده اند استفاده کنید.۳S1P که به صورت ۳S نیز نشان داده می شود پیکربندی پک باتری را نشان می دهد و ۳S1P به معنی اینست که ۳ باتری به صورت سری با هم قرار گرفته اند و ردیف موازی برابر ۱ ردیف است. یعنی در مجموع ۳ سلول به صورت سری با هم قرار گرفته اند که باعث می شود ولتاژ ۳.۷ ولتی در ۳ ضرب شود و برابر ۱۱.۱ ولت شود. S بیانگر تعداد سلول های سری و P بیانگر تعداد سلول های موازی است.

ظرفیت باتری از عوامل مهم و کلیدی در هنگام خرید باتری است. در تصویر بالا مشاهده می کنید که بر روی باتری نوشته شده ۲۲۰۰mAh و به معنی این است که این باتری می تواند به مدت ۱ ساعت جریان ۲۲۰۰ میلی آمپری ( ۲.۲ آمپر ) را به شما تحویل دهد. یعنی اگر شما از این باتری ۱.۱ آمپر جریان بکشید این باتری ۲ ساعت به شما شارژ می دهد و اگر ۴.۴ آمپر جریان بکشید در مدت نیم ساعت باتری شما خالی می شود.

مقدار دیگری که در هنگام خرید باتری های لیتیوم پلیمر باید به آن توجه کنید پارامتر C است. ضریب C نشان می دهد حداکثر جریانی که به صورت ایمن می توانید از باتری بکشید به چه میزان است. به عنوان مثال بر روی باتری فوق ضریب C بین ۲۰-۳۰ در نظر گرفته شده است. با ضرب کردن ضریب C در ظرفیت باتری بر حسب آمپر ساعت می توان حداکثر جریان ایمن باتری را به دست آورد. به عنوان مثال فرض کنید ضریب C باتری فوق ۲۵ باشد و ظرفیت اسمی نیز برابر ۲۲۰۰ میلی آمپر با ضرب کردن این دو عدد یعنی ۲۲۰۰*۲۵ عدد ۵۵۰۰۰ بر حسب میلی آمپر به دست می آید که با تقسیم بر ۱۰۰۰ به ۵۵ آمپر تبدیل می شود. یعنی شما می توانید جریانی معادل ۵۵ آمپر از این باتری بکشید بدون اینکه باتری آسیبی ببیند. ممکن است دو باتری با پیکربندی و ظرفیت یکسان ببینید که ضریب C یکی کمتر از دیگری باشد و این به معنی اینست که شما برای استفاده از ظرفیت کل باتری محدودیت بیشتری دارید. پس اگر در انتخاب خود به ۲ باتری مشابه از نظر ولتاژ و ظرفیت و … برخورد کردید حتما به پارامتر C باتری ( Battery C Rating ) دقت کنید و موردی را انتخاب کنید که C بالاتری داشته باشد.

شارژر باتری کواد کوپتر

شارژر باتری کوادکوپتر

شارژ کردن باتری های لیتیوم پلیمر همیشه یک کار پیچیده وسخت است به این دلیل که در داخل باتری معمولا چندین سلول قرار گرفته که باید به صورت یکسانی شارژ و دشارژ شوند تا باتری عملکرد صحیحی داشته باشد. بنابراین شما باید یک بالانس کننده شارژ داشته باشید که بتواند تمام سلول ها را به صورت متوازن شارژ نماید. شارژ های بسیاری در بازار وجود دارند که این کار را انجام می دهند. دقت کنید برای تهیه ی شارژر خوب خسیس نباشید و شارژر های ارزان و بی کیفیت تهیه نکنید. اگر شارژر شما استاندارد نباشد ممکن است باتری های شما منفجر شوند یا باعث آتش سوزی شوند. به صورت عمومی هیچ وقت نباید باتری های لیتیوم پلیمر را زیر شارژ رها کنید و همیشه باید در هنگام شارژ مراقب آنها باشید. بسیاری از افراد هنگام شارژ باتری ها را بیرون از فضای منزل زیر سایه و بر روی یک سح سیمانی یا سرامیکی یا درون کیسه ضد حریق شارژ می کنند تا اگر مشکلی بوجود بیاید خسارت زیادی وارد نکند.
شارژ IMAX B6 که در تصویر بالا می بینید یک شارژر لیتیوم پلیمر مناسب است که کیفیت مطلوب و قیمت مناسبی دارد.

خلاصه ای در مورد کواد کوپتر

در این مطلب قطعات اصلی که شما برای ساخت کوادکوپتر به آنها احتیاج دارید را معرفی کردم. زمانی که به بازار برای خرید لوازم کوادکوپتر مراجعه می کنید با صدها انتخاب مواجه می شوید که همگی شما را سر در گم می کنند و نمی دانید کدام یک را باید بخرید. در این مطلب سعی شد ضمن توضیح کاربرد هریک از قطعات اصلی ساخت کوادکوپتر ، فاکتور ها و پارامتر های اصلی که باید در هنگام خرید مد نظر داشته باشید بیان شود. در برخی از موارد نیز به شما قطعاتی پیشنهاد شد که انتخاب های شما آسان تر شوند. الان اگر برای خرید لوازم ساخت کوادکوپتر اقدام کنید بی شک می توانید با خواندن اطلاعات روی قطعات بسیاری از قطعات را فیلتر کنید و انتخاب های بسیار بهتر و آسانتری داشته باشید.

تاریخچه کواد کوپتر

در حدود سال ۱۹۲۲ در آمریکا Dr George de Btheza موفق به ساخت و تست تعدادی Quadcopter برای ارتش شد که قابلیت کنترل و حرکت در سه بعد را داشت، ولی پرواز با آن بسیار سخت بود. ‫ در سال ۱۹۵۶ مدل دیگری توسط Convertewings طراحی شد و در سال ۱۹۵۸ مدل Curtis-Wright VZ-7 توسط کمپانی Curtis- Wright طراحی شد.

در سال‌های اخیر توجه مراکز دانشگاهی به طراحی و ساخت پهپادهای چهارپره جلب شده است و مدل‌های مختلفی در دانشگاه استانفورد و کورنل ساخته شده است و بتدریج رواج یافته است.

از حدود سال ۲۰۰۶ کواد کوپترها شروع به رشد صنعتی به صورت وسایل پرنده بدون سرنشین نمودند.

Quadcopters and heli shot5 با کوادکوپتر و هلی شات آشنا شویدکاربرد کواد کوپتر

امروزه مالتی روتورها به ویژه مدل‌های چهارپره که به کواد کوپتر شهرت دارند یکی از پر کاربردترین وسایل پرنده بدون سرنشین می‌باشند؛ که به عنوان مثال می‌توان به کاربردهای گسترده تصویر برداری هوایی، نقشه‌برداری، جاسوسی، تفریحی و … اشاره نمود.

با گسترده‌تر شدن روزافزون جلوه‌های بصری در تبلیغات و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی، استفاده از وسایل پرنده و تصویر برداری هوایی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

پیش از وجود کواد کوپترها به صورت صنعتی از هلیکوپترهای رادیو کنترلی به عنوان وسایلی برای حمل دوربین‌ها و تجهیزات تصویر برداری استفاده می‌شد؛ که این موضوع به سال‌های (۲۰۰۰–۲۰۱۰ میلادی) بر می‌گردد.

با پیشرفت وسایل پرنده و بوجود آمدن مالتی روتورها این وظیفه (تصویر برداری هوائی) به عهده این دستگاه قرار گرفت. کواد کوپترها و هگزا کوپترها به دلیل داشتن تعادل پروازی بسیار بالا برای این کار مناسب هستند. با موجود شدن فلایت کنترلرها (کنترل کننده‌های پرواز) و تحقیقات صورت گرفته بر روی این کنترلرها پرواز با کواد کوپترها بسیار آسان شده و این وسایل از پرواز هوشمند بهره می‌برند و لذا تصویر برداران می‌توانند با تمرکز بیشتر بر تصویر برداری، تصاویر بهتری را تهیه کنند. همچنین با وجود GPSها پرواز این وسایل به صورت کاملاً امن و هوشمند صورت می‌گیرد.

علاوه بر کاربردهای تصویر برداری؛ کواد کوپترها به تازگی یکی از لوازم سرگرمی و تفریحی به حساب می‌آیند. این تفریح که مخاطب‌های بزرگ‌سال را به خود اختصاص داده است، روز به روز رو به گسترش است؛ و با پدید آمدن عینک‌های واقعیت مجازی و لینک شدن آنها با دوربین‌های کواد کوپترها، یک نوع از فعالیت را به نام مسابقات کوادکوپترهای FPV (نمایش اول شخص) ایجاد کرده است؛ که به نظر در سال‌های به یک رشته ورزشی پر طرفدار تبدیل می‌شود.

Quadcopters and heli shot6 با کوادکوپتر و هلی شات آشنا شویدهلی شات چیست؟

به مجموعه نماهای هوایی با اسم بین المللی هلی شات به نمایه های تصویری که از ارتفاع گرفته میشود اطلاق میگردد. یعنی بسته به نیاز کاربر یا کارفرما از سطح تا ارتفاع مورد نیاز یا فقط در ارتفاع، عکس یا فیلم مورد نظر گرفته شود که نوع کار می تواند عکسبرداری هوایی یا شات های هوایی شامل فیلمبرداری و تصویربرداری هوایی باشد.

مهمترین بخش در این بین فیلمبرداری هوایی می باشد. یعنی تکنیک فیلمبرداری بصورت نگاتیو که در عین حال سخت ترین و دقیق ترین آن نیز خواهد بود. بدین صورت که سیستم تصویربردار بسته به بالگرد سرنشین دار یا رادیو کنترل با قابلیت حمل دوربینی که میتواند تصاویر را روی نگاتیو ذخیره نماید عهده دار عمل فیلمبرداری هوایی آنهم تحت نظارت مدیر فیلمبرداری و در نهایت کارگردان میباشد. (از اقسام این نوع دوربینها میتوان به ARRIFLEX 235 و ARRIFLEX 535 و … اشاره نمود.)

در سرزمین ایران در مبحث هلیشات (نماهای هوایی) گروه فتونیکا به عنوان یکی از حرفه ای ترین ها در زمینه های فیلمبرداری هوایی، تصویربرداری هوایی و عکسبرداری هوایی می باشد.

از بخشهای دیگر هلیشات میتوان به تصویربرداری هوایی اشاره نمود. تکنیکی که در آن عمل گرفتن تصاویر با استفاده از دوربینهای دیجیتال مد نظر است؛ که با توجه به تغییر سیستم دوربین ها به دیجیتال در این زمانه به لحاظ کاربردی استفاده بیشتری دارند.

از دیگر اقسام این بخش که به لحاظ کاربردی سابقه بیشتری هم دارد عکسبرداری هوایی شامل عکسهای هوایی معمولی، موزاییکی و پانوراما می باشد.

تکنیک انجام هلیشات با استفاده از پرنده بدون سرنشین چه در فیلمبرداری هوایی و چه در عکاسی و تصویربرداری هوایی مبتنی برچند بخش است:

  • اول اینکه دوربین و قاب تصویر هیچگونه ارتعاشی را شامل نباشد.
  • دوم اینکه در حین پرواز سیستمها و اجرای پلان شامل تکان در تصویر خواسته و یا ناخواسته نباشد.
  • سوم اینکه حرکات دوربین شامل pan (چرخش حول محور عمودی)، Tilt(چرخش حول محور عرضی) و Roll (چرخش حول محور طولی) درست، به موقع و منظم همراه با رعایت استانداردهای تصویر باشد.
  • چهارم اینکه مهمترین قسمت هلیشات اجرای درست حرکات تصویر همراه با شناخت درست قاب بوده که با رعایت نکات درست تصویر در فیلمبرداری و تصویربرداری هوایی میسر می گردد.

کوادکوپترها انواع و اقسام مختلفی دارند. هر کدام کاربری خاص خودشان را دارند و بسته به این کاربری ها و ویژگی ها می توانید از بین آنها انتخاب کنید. اگر فقط برای تفریح و سرگرمی می خواهید بهتر است با پول هایی که از سال پیش پس انداز کرده اید و عیدی های اول سال، یک نمونه ارزان آن را تهیه و کیف کنید اما اگر برای فیلمبرداری، نقشه برداری سه بعدی و دیگر کاربری های حوزه های شغلی این کوادکوپترها را لازم دید.

باید پول بیشتری خرج کنید. البته بیشتر کوادکوپترها هدایت بسیار ساده ای دارند، تا حدی که حتی مبتدی ها هم از پس پرواز با آن برمی آیند. پس فقط بهتر است از ویژگی ها و قیمت های آنها خبر داشته باشید تا بهترین آنها را انتخاب کنید. ما به شما هشت نمونه از کوادکوپترهای موجود در بازار را معرفی کرده ایم و ویژگی ها و قیمت های شان را گفته ایم که خودتان آنها را با هم مقایسه کنید و تصمیم بگیرید که کدام نمونه را بخرید. همه این کوادکوپترها در بازار موجود هستند و علاوه بر خرید حضوری، می توانید به راحتی و آنلاین هم آنها را بخرید.

حتما بخوانید :  باهوش ترین افراد جهان چه کسانی هستند؟ + عکس 17 فرد باهوش در دنیا

سریع ترین ها و باهوش ترین ها

کدام کوادکوپتر را بخریم

«Parrot Bebop» را می شود مدل پیشرفته «A.R Drone» دانست. کوادکوپتر کوچکی که جزو سریع ترین و باهوش ترین های موجود است. همانند A.R Drone، این کوادکوپتر هم به وسیله گوشی هوشمند شما کنترل می شود. البته با این تفاوت که اینجا می توانید از یک «Sky Controller» هم استفاده کنید. به این ترتیب، این بار شما کنترل مستقیمی روی پرواز خواهید داشت.

Bebop به یک دوربین ۱۴ مگاپیکسلی مجهز است که میدان دیدی ۱۸۰ درجه ای دارد؛ این یعنی شما می توانید در کادر خود، تصویر تقریبا کاملی از میدان دید جلوی کوادکوپتر داشته باشید. تصاویر ارسالی از کوادکوپتر به خوبی پردازش شده اند، در نتیجه کیفیت تصاویر دریافتی و فوکوس آنها بالاست. در صورت نیاز و هم زمان با ارسال ویدئو Bebop می تواند تا حجم هشت گیگابایت از تصاویر با ویدئوهای خود را روی حافظه داخلی اش ذخیره کند.

Bebop البته نیمه منفی هم دارد. تصاویر ارسالی، ممکن است با تاخیری اندک دریافت شوند و این یعنی برای فیلمبرداری همزمان، آنقدرها خوب نیستند. مشکل دوم قیمت آن است. Bebop تقریبا دو برابر برادر بزرگتر خود قیمت دارد، آن هم بدون کنترل از راه دور. این یعنی شما باید برای خرید یک کنترل جدا (مثل Sky Controller)، به اندازه نصف قیمت پهپادی که خریده اید، هزینه کنید.

قیمت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان


Phantom 3

مشهورترین کوآدکوپتر بازار

کدام کوادکوپتر را بخریم

بی تردید کوادکوپترهای «فانتوم»، مشهورترین کوادکوپترهای کنونی بازار هستند به ویژه اگر دنبال کوادکوپتری می گردید که هدایت بسیار ساده ای داشته باشد، فانتوم ۳ یکی از بهترین انتخاب هاست. دقت کنید که فانتوم ۳، چهار مدل مختلف دارد که بر اساس مدل قیمت و کارآیی شان، اندکی با هم متفاوتند. بهترین و گران ترین مدل، «فانتوم ۳ حرفه ای» (Phantom 3 Professional) است. این مدل، توانایی فیلمبرداری با کیفیت ۴K را دارد و می تواند ۲۰ دقیقه پرواز کند.

یک پله پایین تر از آن، می شود «مدل پیشرفته» (یا Advanced) که تنها تفاوتش با مدل حرفه ای این است که دوربینش به جای ۴K با کیفیت ۱۰۸۰ فیلم می گیرد در پایین ترین پله هم «مدل ساده» (یا standard) قرار دارد. این مدل با وجود این که سنسورهای حرفه ای مدل های قبلی را ندارد اما همچنان می تواند با برنامه ای از پیش تعیین شده طبق جی پی اس پرواز کند، بدون آن که مستقیما هدایتش کنید یا به آن بگویید که دنبال شما بیایید.

چهارمین و آخرین مدل «Phantom 3 4K» است که در حقیقت گونه ای ارتقا یافته و محدود از مدل استاندارد با یک دوربین ۴K محسوب می شود که قیمت پایه ای برابر مدل پیشرفته دارد، ضمنا اگر دنبال مدل های ارزان تری از فانتوم هستید، خانواده فانتوم ۲ هم هنوز در بازار پیدا می شود. فقط دقت کنید که هدایت پذیری آنها به خوبی فانتوم ۳ نیست و خیلی از ویژگی های آخرین نسل فانتوم را هم ندارند.

قیمت: چهار میلیون تومان


Inspire

مخصوص حرفه ای ها

کدام کوادکوپتر را بخریم

این کوادکوپتر یکی از پیشرفته ترین و شاید خوش قیافه ترین کوادکوپترهای موجود در بازار باشد. « Inspire» یک کوادکوپتر همه کاره است. برای مثال، فقط مدل استانداردش همه ویژگی های مدل حرفه ای کوادکوپتر فانتوم را دارد و البته یک چیزهایی هم بیشتر! صد البته «اینسپایر»، هم بزرگتر و هم کیفیت ساختش به مراتب بهتر است و اندازه و سرعتی دو برابر بیشتر از اغلب کوادکوپترهای کنونی بازار (مانند فانتوم) دارد. قیافه نامتعارف آن باعث شده تا تقریبا هیچ وقت، ملخ های کوادکوپتر تصادفا داخل قاب فیلمبرداری نیفتند.

دوربین ۴K اینسپایر، توانایی گردش ۳۶۰ درجه ای را در طول پرواز دارد. این یعنی شما می توانیدنماهای بسیار متنوعی را (مستقل از مسیر حرکت کوادکوپتر) در طول پرواز بگیرید. برای استفاده های حرفه ای تر، اینسپایر دو مدل دیگر هم دارد که کیفیت تصویربرداری شان به مراتب بهتر است و البته جزو گران ترین های بازار محسوب می شوند. مدل «pro»، که یک دوربین حرفه ای با سنسوری هشت برابر بزرگتر از مدل استاندارد روی آن سوار است و مدل «Raw» که ۵۰۰ گیگابایت حافظه SSD و توانایی ذخیره «۴K raw» را دارد. همان گونه که گفتیم، اینسپایر یک کوادکوپتر حرفه ای است که برای فیلمبرداری های حرفه ای، جستجو و نجات و … استفاده می شود.

قیمت: از ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان


۳DR SOLO

ساده ترین کوادکوپتر

کدام کوادکوپتر را بخریم

«سولو» یکی از کاربردی ترین کوادکوپترهای کنونی و البته از ساده ترین ها برای پرواز است. از نظر ویژگی، «۳DR SOLO» شباهت زیادی به فانتوم ۳ دارد. با این تفاوت که فاقد دوربین داخلی است. در واقع کوادکوپتر از یک «GoPro Hero» برای فیلمبرداری استفاده می کند. مزیت این ویژگی این است که شما می توانید هر وقت دل تان خواست، دوربین را جدا کنید و مستقلا از آن بهره بگیرید اما تفاوت اصلی سولو با دیگر کوادکوپترهای RTF (یا آماده پرواز)، قابلیت ارتقای آن است.

به این ترتیب، می توانید قطعاتت و سنسورهای سولو را ارتقا دهید. البته فعلا قطعه جدید مناسبی برای آن عرضه نشده اما احتمالا در آینده خواهد شد. با این حال، با قیمتی بیش از سه میلیون تومان، سولو انتخاب ارزانی نیست، خصوصا که دوربین «گوپرو» به عنوان بخشی از پکیج این کوادکوپتر فروخته نمی شود و شما باید آن را جداگانه بخرید. به زبان ساده تر اگر فقط به فیلمبرداری فکر می کنید، انتخاب های ارزان تری هم با کارآیی مشابه پیدا می شود.

گول ظاهر ساده این کوادکوپتر را هم نخورید چون فوق العاده پیشرفته و هوشمند است، کنترل پرواز ۳DR SOLO از نوع PIXHAWK2 است که در نتیجه علاوه بر پرواز روان، به پارامترهای بسیاری دسترسی خواهید داشت.

قیمت: چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان


Parrot ARDrone 2.0

قیمت مناسب و کارایی خوب

کدام کوادکوپتر را بخریم

دو سال پیش وقتی ARDrone روانه بازار شد، یکی از بهترین و پیشرفته ترین کوادکوپترهای بازار بود. کوادکوپتری با پردازنده یک گیگاهرتزی، یک گیگابایت رم، مجهز به شتاب سنج، مغناطیس سنج، حسگر فشارسنج، دو دوربین و خیلی امکانات دیگر، اکنون بعد از دو سال، گرچه این کوادکوپتر دیگر به پیشرفتگی قدیمش نیست اما نسبت به قیمت پایینش همچنان یکی از بهترین هاست.

مهمترین ویژگی این کوادکوپتر این است که خیلی ساده به وسیله گوشی هوشمند شما کنترل می شود. این یعنی نیاز به دستگاه کنترل جدایی ندارد و شما می توانید تصاویر ارسالی آن را همزمان روی گوشی خود مشاهده کنید. البته این ویژگی همانقدر که بزرگترین مزیت آن است، بزرگترین مشکلش هم به شمار می رود.

هدایت کوادکوپتر با گوشی، به این معناست که نمی توانید از دستگاه های کنترل از راه دور استاندارد رادیویی استفاده کنید، یعنی خبری از استیک و کلیدهای هدایت دوست داشتنی نیست. به این ترتیب، هدایت کوادکوپتر با صفحه لمسی گوشی می تواند گاهی کمی ناخوشایند باشد، خصوصا که تقریبا هیچ کنترلی روی هدایت دستی اش وجود ندارد و بیشتر مراحل پرواز عملا خودکار انجام می شود.

در واقع اگر کوادکوپتر را برای یادگیری لذت پرواز می خرید، این مدل چندان کمکی به شما نمی کند، هر چند همچنان برای فیلمبرداری انتخاب خوبی است.

قیمت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان


ارزان ترین کوادکوپترهای بازار را بشناسید

Syma X5C

کدام کوادکوپتر را بخریم

«Syma X5C» یکی از بهترین و محبوب ترین کوادکوپترهای ارزان بازار است که هم ظاهر خوبی دارد و هم کارآیی قابل قبولی. این کوادکوپتر کاملا آماده پرواز فروخته می شود. یعنی داخل جعبه اش علاوه بر خود کوادکوپتر، باتری، کنترل از راه دور و شارژرش را هم دریافت می کنید. دوربین استاندارد آن با کیفیت ۷۲۰ پیکس فیلمبرداری می کند که عالی نیست اما قابل قبول است.

مهمترین ویژگی Syma X5C، ضد ضربه بودنش محسوب می شود. ملخ ها محافظ دارند و بدنه کوادکوپتر به حد کافی محکم ساخته شده. به این ترتیب حتی اگر مبتدی یا ناشی باشید، همچنان کوادکوپتر می تواند از سقوط های شدید جان سالم به در ببرد. علاوه بر این، اگر قصد دارید در آینده کوادکوپتری حرفه ای بخرید، Syma X5C می تواند نقش رابط آموزشی را برای شما بازی کند.

قیمت: ۲۰۰ هزار تومان


Estes ProtoX

کدام کوادکوپتر را بخریم

« ProtoX» رسما کوچکترین کوادکوپتر تجاری موجود در بازار است. کوادکوپتر کمی بزرگتر از یک قوطی کبریت، که با آن می توانید سر به سر دیگران بگذارید یا خودتان را سرگرم کنید. این کوادکوپتر قیمت بسیار پایینی دارد. البته اگر بتوانید در بازار پیدایش کنید. کنترل آن هم خیلی سخت نیست. تنها مشکل «پروتوایکس» این است که جدا کردن باتری اش، گاهی خیلی سخت می شود، ضمن این که به شدت آسیب پذیر است. به این ترتیب گرچه پروتوایکس می تواند سرگرمی و هدیه بانمکی باشد اما به عنوان گجتی ماندگار رویش حساب نکنید.

قیمت: ۱۵۰ هزار تومان


Hubsan X4

کدام کوادکوپتر را بخریم

این کوادکوپتر کوچک، با اندازه اندکی بزرگتر از پروتو ایکس، هم ارزان است و هم دوام نسبتا خوبی دارد. دنبال کردن آن هنگام پرواز هم به سختی پروتو ایکس نیست، ضمن این که کنترل « Hubsan» بزرگتر از پروتو است که در دست گرفتنش را ساده تر می کند. نکته مثبت خیلی مهم Hubsan این است که همراه با جعبه اش یکسری کامل ملخ جایگزین دریافت می کنید تا اگر هر کدام از ملخ ها شکست بتوانید عوضش کنید. باتری ها هم امکان تعویض با انواع بزرگتر را دارند تا به این ترتیب، بتوانید مدت بیشتری را با کوادکوپتر پرواز کنید. ضمنا این کوادکوپتر، گونه ای مجهز به دوربین ۷۲۰ پیکسلی هم دارد که فقط اندکی از مدل ساده آن، گران تر است.

قیمت: ۲۰۰ هزار تومان