میهن هاست
صفحه اصلی گردشگری گردشگری تهران ( معرفی و تصاویر بهترین جاذبه های گردشگری تهران )

گردشگری تهران ( معرفی و تصاویر بهترین جاذبه های گردشگری تهران )

در سفر به تهران

تهران ، کلان‌شهری پرجمعیت و پایتخت ایران است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. اگر قصد دارید به قلب ایران سفر کنید، با شهر مطلب همراه باشید. تهران، یکی از شهرهای مهم ایران است که از زمان حکومت قاجاریان، به دستور آقامحمدخان قاجار، به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و تاکنون نیز این عنوان را حفظ کرده است. سرزمینی با وسعتی کلان و جمعیتی بسیار که از آن چون کلان‌شهری در قلب ایران یاد می‌شود.

این نقطه از کشور، با حضور جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی جهت گردش و مسافرت در نظر گرفته شود و با یک برنامه‌ریزی خوب و مناسب، یک تهرانگردی جالب و هیجان‌انگیز را تجربه کرد.

۱. میدان و برج آزادی

تهران

از اصلی‌ترین و معروف‌ترین نمادهای تهران، میدان و برج آزادی است که در سال ۱۳۴۹ برای بزرگداشت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله‌ی شاهنشاهی ایران احداث شد. میدان به صورت بیضی و در مرکز آن نیز برج آزادی توسط مهندس حسین امانت با الگوبرداری از سقف مسجد شیخ لطف‌الله طراحی و ساخته شده است و به ترتیب دارای مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار متر مربع و ارتفاعی حدود ۴۸ متر است.

۲. برج میلاد

تهران

در شمال غرب شهر تهران، برجی مخابراتی چند منظوره قرار دارد که برج میلادنام دارد و می‌توان آن را ششمین برج بلند مخابراتی جهان معرفی کرد.

برج میلاد، ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است

بنایی که پروسه‌ی ساخت آن ۱۱ سال به طول انجامید، امروز به دلیل ارتفاع زیاد و نمای بیرونی‌‌‌اش، از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین نمادهای تهران یاد می‌شود که از نظر وسعت کاربری سازه راس بنا، با ۱۳ هزار متر مربع، لقب وسیع‌ترین ساختمان را در بین تمامی برج‌های مخابراتی جهان، به خود اختصاص داده و میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور است.

۳. کاخ‌ های نیاوران

تهران

موقعیت کاخ نیاوران روی نقشه

مجموعه‌ای از بناهای کهن و تاریخی که قدمت آن‌ها به دوران حکومت قاجار و پهلوی باز می‌گردد از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر تهران است که به کاخ‌های نیاوران شهرت یافته است. این اثر در زمینی به مساحت ۱۱ هکتار و متشکل از باغ (به دستور فتحعلی شاه قاجار در این محوطه باغی ساخته شد)، کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه (به دستور ناصرالدین شاه احداث شده است)، کوشک احمدشاهی، چند گلخانه ‌و مدرسه‌ی اختصاصی پهلوی است. البته پس از به سلطنت نشستن محمدرضا پهلوی و به دستور وی، تعدادی از بناهای آن تخریب و پس از آن به بازسازی و ساخت کاخ به سبک مدرن اقدام شد. وی این کاخ را برای سکونت خود و خانواده‌اش در نظر گرفت. امروزه بازدید از این مجموعه‌ی تاریخی برای عموم آزاد است.

۴. کاخ گلستان

تهران

عمارتی با پیشینه‌ای حدود ۴۴۰ سال و متعلق به دو حکومت زندیه و قاجاریه، در شهر تهران وجود دارد که به کاخ گلستان شهرت یافته است. جالب است بدانید که پروسه‌ی ساخت آن از زمان سلطنت آقا محمدخان قاجار آغاز شده و در زمان پادشاهی فتحعلی شاه به پایان رسیده است. البته «گلستان» نام یکی از تالارهای این مجموعه است که به نظر می‌رسد در دوران حکومت شاه عباس صفوی شروع شده و پس از گذشت چندین سال به پایان رسیده است. شمس‌العماره، ایوان تخت مرمر، کاخ ابیض، حوض‌خانه، خلوت کریم‌خانی، عمارت بادگیر، تالار آینه، تالار سلام، تخت مرمر، تالار الماس، تالار برلیان، تالار عاج و حوض‌خانه‌ی عمارت بادگیر از بخش‌های مختلف این کاخ محسوب می‌شود.

۵. عمارت مسعودیه

تهران

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر تهران، می‌توان به عمارتی بازمانده از دوران حکومت قاجاریان اشاره کرد که به فرمان مسعود میرزا از حاکمان وقت در اصفهان احداث شد و از این رو به نام عمارت مسعودیه شهرت یافت. این بنای قدیمی در اواخر قرن ۱۳ هجری قمری به معماری استاد شعبان معمارباشی و نظارت رضا قلی‌خانی طراحی و ساخته شد.

اولین موزه‌ی ملی ایران و نخستین کتابخانه در قسمتی از عمارت مسعودیه احداث شده است

از ساختمان‌های اصلی این اثر می‌توان به عمارت دیوان خانه، عمارت سید جوادی، عمارت سفره‌خانه، حیاط خلوت، عمارت حیاط خلوت سردر پیاده‌رو، عمارت سردر کالسکه‌رو، باغ دیوان‌خانه، حیاط مشیری، حیاط سید جوادی و عمارت مشیرالدوله اشاره کرد. جالب است بدانید که اولین کتابخانه‌ و موزه‌ی ملی ایران در قسمتی از عمارت مسعودیه‌ احداث شد و نیز در سال ۱۳۴۵ به عنوان اولین وزارت‌‌خانه‌ی آموزش و پرورش نیز لقب گرفت.

۶. موزه ملی ایران

تهران

مجموعه‌ای از آثار تاریخی ارزشمند و مهم تاریخی و ماقبل تاریخ ایران در دو عمارت جدا از هم به نام‌هام موزه‌ی ایران باستان و موزه‌ی دوران اسلامی نگهداری می‌شود که در کنار هم به نام موزه‌ی ملی ایران شناخته می‌شود. موزه‌ی ملی ایران، نخستین موزه‌ی رسمی ایران است که از آن به عنوان موزه‌ی مادر یاد می‌شود و پروسه‌ی ساخت آن از سال ۱۳۲۳ شروع و سرانجام در سال ۱۳۲۹ به پایان رسید و با ایجاد وقفه‌ای چند ساله، سرانجام در سال ۱۳۷۵ به بهره‌برداری رسید.

موزه‌ی ملی ایران، نخستین موزه‌ی رسمی ایران است

جالب است بدانید که این موزه مهم‌ترین و باارزش‌ترین موزه‌ی کشور در زمینه‌ی نگهدای، پژوهش و نمایش مجموعه‌های باستان‌شناسی ایران است و بنای ساختمان موزه نیز از دید معماری جذاب است. به گونه‌‌ای که نظر بسیاری از توریست‌های خارجی و گردشگران داخلی را برای بازدید به خود جلب کرده است.

۷. مجموعه‌ سعد آباد

تهران

مجموعه‌ای از کاخ‌ها و ساختمان‌های شاهان ایرانی که از قدمتی متعلق به دوران حکومت قاجاریان برخوردار است، در یکی از خوش‌ آب‌وهواترین مناطق تهران و شمالی‌ترین نقطه این شهر ساخته شده است. در این محوطه‌ی تاریخی پس از به سلطنت رسیدن پهلوی، حدود ۱۸ کاخ احداث شد که هر کدام متعلق به یکی از اعضای این خاندان بود. کاخ بهمن، کاخ مادر، کاخ احمدشاهی، کاخ اختصاصی، کاخ ملکه مادر، کاخ سبز، کاخ موزه‌ی سفید، موزه‌ی فرشچیان، موزه‌ی نگارستان، موزه‌ی مینیاتور استاد آبکار، تنها قسمت‌هایی از این مجموعه‌ی عظیم است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

۸. موزه فرش ایران

تهران

از دیگر جاذبه‌های گردشگری تهران، عمارتی است با مساحتی حدود ۳۴۰۰ متر مربع که نمای بیرونی آن با الگوبرداری از دار قالی طراحی و ساخته شده است. این بنا به دستور فرح پهلوی و به عنوان موزه‌ی فرش ایران احداث شد که می‌توان قالی‌هایی ارزشمند و تاریخی از قرن نهم هجری قمری تا عصر حاضر را در آن مشاهده کرد.

نمای بیرونی موزه‌ی فرش، به صورت دار قالی طراحی و ساخته شده است

طراح این ساختمان «عبدالعزیز فرمان فرمانیان» است که آن را به صورت دو تالار طراحی کرده است. گردشگران در بازدید از این موزه‌ی جالب، به تماشای ۱۵۰ قطعه فرش در طبقه‌ی همکف، بازدید از نمایشگاه‌های فصلی و موردی و دیدن از کتابخانه‌ی موزه با حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های آلمانی، عربی، فرانسه و فارسی می‌پردازند.

۹. پیست اسکی دیزین

تهران

یکی از مهم‌ترین پیست‌های اسکی در ایران و خاور میانه، پیست اسکی دیزین است که لقب نخستین پیست اسکی ایران را به خود اختصاص داده و از سوی فدراسیون جهانی اسکی، تاییدیه‌ای جهت برگزاری مسابقات رسمی دریافت و عنوان پیست اسکی بین‌المللی را اخذ کرد. این منطقه‌ی تفریحی پس از تفکیک استان البرز از استان تهران، در محدوده‌ی استان البرز، در کوه‌های البرز و حد فاصل ۱۲۳ کیلومتری از تهران، احداث شده است و میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران است. وجود ۲۳ پیست اسکی، ۴ تله‌کابین شاله، قله، دره، چمن، ۲ تله‌سیز قله و چمن، ۷ تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی از ویژگی‌ها و امکانات متنوع این منطقه‌ی گردشگری محسوب می‌شود. استفاده از این مکان از اواخر پاییز (اوایل آذرماه) تا پایان اردیبهشت ماه برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر است. جالب است بدانید که در فصل تابستان نیز امکان استفاده از اسکی روی چمن برای دوستداران به ورزش‌های هیجان‌انگیز فراهم شده است.

۱. موزه زمان (تماشاگه زمان)

تهرانگردی

یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر تهران، کاخ‌ موزه‌های متعدد و کم‌نظیر این کلانشهر زیبا است که توجه مسافران و گردشگران بسیاری را برای بازدید جلب می‌سازد. موزه‌ی ساعت که به نام‌های دیگری از جمله موزه‌ی زمان و تماشاگه زمان نیز شهرت دارد، یکی از این جاذبه‌های تماشایی است که در سال ۱۳۷۸ و در دو طبقه تاسیس شد.

حتما بخوانید :  سواحل آبی و شگفت انگیز در جهان + 13 ساحل رویایی و زیبا

باغ موزه و ساختمانی که در آن قرار دارد، از معماری و هنرمندی استادانی چون استاد کاشی، مهندس ابتکار، حاج عبدالکریم نوید تهرانی، استاد فرهاد یحیی‌پور و حاج علی شیخی بهره‌مند شده که بنایی زیبا و منحصربه‌فرد را برای امروزیان به یادگار گذاشته‌اند. همچنین ساعت‌هایی همچون ساعت دیواری، آونگی، رومیزی، شاهینی، جیبی معمولی، ساعت کارت‌زنی، ساعت نگهبانی، ساعت کشتی، مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی گاه‌شماری و … نگهداری می‌شود.

۲. خانه و موزه مقدم

تهرانگردی

موزه‌ی مقدم، عمارتی است بسیار زیبا و متعلق به دوران حکومت قاجاریان که از معماری ایرانی برخوردار بوده و هنرمندی سازندگان آن، محیطی زیبا و چشم‌نواز را رقم زده است. این بنا که در گذشته به عنوان سکونتگاه خاندان محمدتقی خان احتساب‌الملک (از درباریان معروف حکومت قاجار) استفاده می‌شد، به همت دکتر محسن مقدم (پسر احتساب‌الملک) به موزه‌ای ارزشمند با آثار تاریخی جالب تبدیل شده است که مجموعه‌ای از پارچه‌های قدیمی، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلوی نقاشی، مهر و اسناد تاریخی و … تنها بخشی از آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

۳. موزه شهدا

تهرانگردی

در شهرهایی همچون اصفهان، قزوین، کرمانشاه، تنکابن و … موزه‌ی شهدا با مجموعه‌ای از وسایل شخصی بازمانده از شهدای جنگ تحمیلی ایران و عراق، شهدای انقلاب اسلامی و شهدای تاریخ این مرز و بوم، جهت حفظ ارزش‌های این بزرگواران و آشنایی نسل جوان با ایشان و … احداث شده است که بازدید از آن، خالی از لطف نخواهد بود. این در حالی است که در شهر تهران نیز موزه‌ی شهدا با همین منظور وجود دارد که آثاری همچون عکس، وصیت‌نامه، دفترچه خاطرات، مدارک تحصیلی، سجاده، قرآن، تسبیح، قلم‌کاری، عینک مطالعه، نوار سخنرانی، مقالات وکتب حدود ۷۰۰ شهید کشور در آن نگهداری می‌شود.

۴. موزه جواهرات ملی ایران (خزانه ملی جواهرات)

تهرانگردی

در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع، مجموعه‌ای از جواهرات قیمتی و سنگ‌های ارزشمند تاریخی ایران نگهداری می‌شود که از آن به خزانه‌ی جواهرات ملی یاد می‌‌شود. البته جمع‌آوری این گنجینه‌ی نفیس ابتدا در زمان حکومت صفویان شروع شد، در دوران حکومت قاجاریان به کاخ گلستان انتقال یافت و در دوران حکومت پهلوی اول، به دستور رضا شاه به زیرزمین کاخ مرمر منتقل و در سال ۱۳۱۶ پس از اتمام ساختمان بانک ملی، بخش اعظمی از جواهرات به موزه‌ی بانک راه یافت و در آن مکان نگهداری شد، که می‌توان به الماس دریای نور، جقه نادری، تخت نادری، تخت طاووس، کره جواهرنشان، تاج کیانی و تاج فرح پهلوی اشاره کرد.

۵. تله کابین توچال

تهرانگردی

یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب و پرطرفدار کشور، در تهران و در شمال این شهر قرار دارد که به مجموعه‌ی ورزشی-تفریحی تله‌کابین توچال معروف است. مجموعه‌ای که تنها ۵ کیلومتر از شهر فاصله داشته و دسترسی به آن بسیار آسان است.

تله‌کابین توچال، یکی از طولانی‌ترین تله‌کابین‌های جهان است که فقط ۵ کیلومتر از شهر فاصله دارد

ساخت تله‌کابین در سال ۱۳۵۳ شروع شد و پس از ۵ سال به پایان رسید. در این مجموعه‌ی هیجان‌انگیز که دارای طولی حدود ۷۵۰۰ متر است، سه خط اصلی، سه خط تله‌سی‌یژ و یک خط تله اسکی وجود دارد که در کنار هم یکی از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین پیوسته‌ی جهان را تشکیل داده است. ۷ ایستگاه موجود در این تله‌کابین، از اواسط پاییز تا اواخر بهار، پذیرای دوستداران تفریحات زمستانی است.

۶. کتابخانه و موزه ملی ملک

تهرانگردی

در سال ۱۳۱۶ به همت حسین آقا ملک، کتابخانه و موزه‌ی ملک، تاسیس و به آستان قدس رضوی اهدا شد. سپس در سال ۱۳۲۳ نیز از طرف وی، زمینی در باغ ملی تهران برای ساخت عمارت جدید کتابخانه و موزه وقف شد.

مجموعه ملک، اولین موزه‌ی وقفی خصوصی در ایران است

پس از مرگ ایشان و به تلاش آستان قدس رضوی، پروسه‌ی ساخت این ساختمان از سال ۱۳۶۴ آغاز و در سال ۱۳۷۵ به اتمام رسید. این مجموعه‌ی ارزشمند، اولین موزه‌ی وقفی خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه‌ی بزرگ در حوزه‌ی نسخه‌های خطی در کشور است.

۷. موزه آبگینه

تهرانگردی

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در شهر تهران، موزه‌ی آبگینه‌ی این شهر است که در خانه‌ای قدیمی احداث شده و گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای بازدید از آن، به تهران سفر می‌کنند. این آبگینه یکی از زیباترین موزه‌های پایتخت است که در کنار اشیا تاریخی متعلق به چندین هزار سال قبل، دارای بنایی کهن و برخوردار از معماری ارزشمند و زیبای دوران قاجار است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌سازد. اشیا تاریخی همچون ظروف سفالین متعلق به قرون ۴ تا ۷ هجری، عطردان شیشه‌ای متعلق به قرن ۴ هجری، تنگ بلورین متعلق به قرن ۱۳ هجری و ظروف شیشه‌ای متعلق به قرن ۲ تا ۷ میلادی بخشی از اشیا نگهداری شده در این موزه است.

۸. موزه عبرت (زندان عبرت)

تهرانگردی

یکی از موزه‌های جالب و تاریخی در شهر تهران، موزه‌‌ی توحید این شهر است که در ساختمانی در باغ ملی تهران، قرار دارد. عمارتی که در گذشته و از دوران حکومت پهلوی (در زمان پهلوی به عنوان زندان زنان و سپس به عنوان زندان کمیته‌ی مشترک ضد خرابکاری و شکنجه‌گاه ساواک مورد استفاده قرار می‌گرفت) تا سال ۱۳۸۱ از آن با کاربری زندان، استفاده می‌شد.

زندان عبرت، نخستین زندان مدرن ایران است

بنایی که خاطراتی تلخ به همراه شکنجه‌های زندانیان را در خود ثبت کرده و امروزه با تغییر کاربری به موزه تبدیل شده است. جالب است بدانید که ساختمان این موزه در زمان پهلوی اول و به دستور وی در سال ۱۳۱۱ احداث شد که می‌توان آن را اولین زندان مدرن کشور نامید.

۹. موزه رضا عباسی کاشانی

موزه رضا عباسی کاشانی

در سال ۱۳۵۶ و در ساختمانی که در گذشته از آن به عنوان نمایشگاه مبل و دکوراسیون استفاده می‌شد، موزه‌ای برای بزرگداشت یاد و قدردانی از زحمات نقاش مشهور دوران صفوی، رضا عباسی کاشانی نامگذاری و به دست فرح پهلوی، بازگشایی شد. این موزه پس از چندین بار تعطیلی و شروع به فعالیت از سال‌ ۵۷ به بعد، مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفت و سرانجام در سال ۱۳۷۹ مجددا فعالیت خود را آغاز کرد. در سه تالار این موزه که عبارت است از تالار پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی و تالار نگارگری، می‌توان آثار هنری متعددی متعلق به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد تا اواخر حکومت قاجاریان را مشاهده کرد.

حرم عبدالعظیم حسنی (ع)

تهران

به یقین می‌توان آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) را یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مذهبی در شهرستان ری، از توابع استان تهران معرفی کرد. ابتدا پیکر مطهر ایشان در باغی که خارج از باروی ری قرار داشت، دفن شد. زیارتگاهی که از نخستین بنای بقعه‌ی مطهر، اطلاعات چندانی در دسترس نیست، اما با توجه به سردر آجری که در درگاه اصلی حرم متصل است، می‌توان نام بانی (مجدالملک قمی براوستانی وزیر برکیارق سلجوقی) و سال ساخت (اواخر سده‌ی ۵ هجری قمری) آن را مشاهده کرد.

حرم عبدالعظیم حسنی (ع)، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مذهبی در تهران است

هرچند که در کتیبه‌ای که اخیرا در دیوار سمت چپ درگاه اصلی قرار گرفته است، به تعمیر و بازسازی بارگاه در نیمه ی دوم قرن سوم هجری توسط محمد بن داعی علوی اشاره شده است. امکان احداث بنای اولیه در دوران حکومت آل بویه با توجه به آثار مشاهده شده در کتیبه‌ی آستان مقدسه، به دور از واقعیت نیست.

آرامگاهی که به نظر می‌‌رسد در ابتدا تنها شامل ساختمان حرم و آستانه بوده و پس از گذشت زمان بناهای دیگری در اطراف آن احداث شده است که می‌توان از ایوان‌ها، صحن‌ها و رواق‌ها نام برد. امامزاده حمزه (از فرزندان امام کاظم (ع)) و امامزاده طاهر (از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) که گفته می‌شود، بارگاه وی از آرامگاه حضرت عبدالعظیم کهن‌تر است)، و مقبره‌ی ناصرالدین‌ شاه، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی، علامه محمد قزوینی، عباس اقبال آشتیانی، ملا علی کنی، شیخ محمد خیابانی، ستارخان و تعداد دیگری از مشاهیر و بزرگان ایران نیز در این بارگاه قرار دارد.

حتما بخوانید :  کشورهای خطرناک ( معرفی 20 کشور خطرناک برای زندگی در سال 2017 )

۲. امام زاده صالح (ع)

تهران

از جاذبه‌های گردشگری در شهر تهران، حرم مطهر امامزاده صالح (ع) یکی از محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین مکان‌هایی است که سالانه میزبان جمع زیادی از علاقه‌مندان و مریدان ایشان است. بنایی که متعلق به قرن ۸ هجری قمری است و پیکر یکی از فرزندان امام کاظم (ع) در آن مدفون است. در سفر به تهران و گردش در اماکن مختلف آن، بازدید از این مکان مقدس، همراه با معنویتی ناب بسیار دلپذیر خواهد بود.

۳. دربند

تهران

یکی از معروف‌ترین و پربازدیدترین نواحی تهران، در شمال این شهر قرار دارد که ناحیه‌ای است ییلاقی و به دربند شهرت یافته است. درواقع دربند یکی از محله‌های قدیمی پایتخت و از دهکده‌های کهن شمیران است که در شمال باغ سعدآباد قرار گرفته و گزینه‌ای بسیار مطلوب برای طبیعت‌گردی و تجربه‌ی سفری لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد.

۴. مقبره بی بی شهربانو

تهران

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در شهرستان ری و در استان تهران، مقبره‌ای است که در دامنه‌ی جنوبی کوه‌های بی‌بی شهربانوی ری و در شمال امین‌آباد قرار دارد و به آرامگاه بی‌بی شهربانو شهرت یافته است. بقعه‌ای که به باور مردم آرامگاه همسر امام حسین (ع) و مادر امام زین‌العابدین (ع) است. البته روایات مختلفی در مورد تاریخچه‌ی این بنای کهن وجود دارد که صحت و درستی باور عموم را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. این در حالی است که مردم با عقیده و باور قلبی، این مکان را یکی از بناهای مقدس و ارزشمند دانسته و برای آن احترام خاصی قائل هستند. جالب است بدانید که آنچه مسلم است، اولین اثر مربوط به اسلام که در این مکان یافت شده است، به سده‌ی ششم هجری قمری بازمی‌گردد که محل دفن اموات مسلمانان است.

۵. درکه

تهران

یکی از تفرجگاه‌های مشهور، ناحیه‌ای دوست‌داشتنی و محبوب گردشگران سراسر کشور، بویژه ساکنین استان تهران، منطقه‌ای کوهستانی در شمال تهران است که از آن به درکه یاد می‌شود. این قسمت از تهران، یکی از بهترین مکان‌ها برای دوری از هرگونه آلودگی هوا، استفاده از مناظر زیبا، لذت بردن از شنیدن آهنگ جریان رودخانه‌ی درکه و بهره‌مندی از فضایی بکر و طبیعتی فرح‌بخش است که باعث جلب نظر بسیاری از گردشگران شده است.

۶. موزه هنرهای معاصر

تهران

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در تهران، موزه‌ی هنرهای معاصر است که می‌توان آن را از مهم‌ترین موزه‌های کشور معرفی کرد. موسس این موزه، فرح پهلوی است که در سال ۱۳۵۶ در بخش غربی بوستان لاله احداث شد و به بهره‌برداری رسید. طراح عمارت موزه توسط کامران دیبا از اقوام فرح پهلوی که به شیوه‌ی معماری مدرن و الگوبرداری از بادگیرهای کویری یزد صورت گرفته است، انجام شده است.

طرح بنای موزه‌ی هنرهای معاصر، به سبک بادگیرهای کویری یزد است

در این مجموعه‌ی فرهنگی می‌توان آثار ارزشمندی از بزرگان هنر از جمله گوگن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لویت و جاکومتی را مشاهده کرد. همچنین «باغ تندیس» فضای دیگری از این موزه است که در بخش شمال ساختمان موزه و در فضای سبز با نمایش مجسمه‌هایی از هنری مور، ماکس بیل، مارکس ارنست، پرویز تناولی و … میزبان بازدیدکنندگان است.

۶. موزه سینمای ایران

تهران

در یکی از باغ‌های زیبا و قدیمی استان تهران که به باغ فردوس شهرت دارد، بنای موزه‌ی سینمای ایران قرار دارد که در آن می‌توان مجموعه‌ای گران‌بها از تجهیزات، اسناد و ابزار قدیمی سینما و نیز عکس‌هایی خاطره‌انگیز از شخصیت‌های کهن و قدیمی این صنعت از جمله دوبلورها و فیلم‌سازان را مشاهده کرد. همچنین وسایل پشت صحنه‌ی فیلم‌های بزرگ، پوسترها و وسایلی که متعلق یا وابسته به سینما است، در این موزه‌ در معرض نمایش قرار گرفته است.

۷. باغ نگارستان

تهران

در اوایل قرن ۱۳ هجری قمری و در شهر تهران، باغی زیبا احداث شد که از آن به باغ نگارستان یاد می‌شود. این مکان، سکونتگاه تابستانی فتحعلی شاه قاجار بود که از بخش‌های مختلفی از جمله ۶۴ اتاق، ۴ تالار و کتابخانه‌ای با ۴ سالن تشکیل شده است. همچنین عمارت دلگشا و تالار قلمدان از بناهای زیبا و مشهور این باغ محسوب می‌شود که در کنار موزه‌ی کمال‌الملک که به نمایش آثار این شخصیت بزرگ هنری و شاگردان ایشان می‌پردازد، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای بازدید درنظر گرفته شود.

۸. عمارت بهارستان

تهران

مجموعه بناهایی قرار گرفته در باغ بهارستان تهران که به نام‌های عمارت بهارستان، دارالشورای ملی ایران و کاخ بهارستان نیز شهرت دارد، از دیگر جاذبه‌های گردشگری در تهران است که توسط میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی و در سال ۱۲۸۹ هجری قمری احداث و به عنوان سکونتگاه وی انتخاب شد. در عصر حاضر این مجموعه به بخش‌های مختلفی از جمله موزه‌ی مجلس شورای اسلامی، امور تشریفاتی و محل برگزاری همایش‌های مختلف تقسیم‌بندی شده است.

۹. پل طبیعت

تهران

پل طبیعت، یکی از پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری در تهران است که به دلیل وجود امکانات مناسبی همچون رستوران، کافی‌شاپ، فضای سبز و کافه گالری توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. این پل روی بزگراه مدرس احداث شده و پارک طالقانی را به بوستان آب و آتش متصل کرده است. همچنین معماری صورت گرفته در این پل، از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود که در جذب گردشگر نقش مهمی را ایفا می‌کند.

۱۰. موزه پست و تلگراف

تهران

موزه‌ی ارتباطات که به نام موزه‌ی پست و تلگراف نیز شناخته می‌‌شود، محل نگهداری مجموعه‌هایی ارزشمند و تاریخی از جمله کهن‌ترین نوشت‌‌افزارها، تلگرام‌های مورس، انواع تمبر، وسایل ارسال بسته‌های پستی و چاپاری، اولین تلفن‌‌ها و نیز وسایل ارتباطات و مخابراتی از جمله کبوتر نامه‌بر و ماهواره است. همچنین عمارت موزه را می‌توان یکی از مهم‌ترین بناهای منطقه‌ی باغ ملی معرفی کرد که دارای قدمتی بالغ بر دوران حکومت پهلوی اول و نیز برخوردار از باشکوه‌ترین معماری استفاده شده و به سبک معماری ملی است.

تهران

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این شهر بزرگ می‌توان به موزه‌ی صلح، بازار تجریش، دریاچه‌ی چیتگر (دریاچه‌ی مصنوعی خلیج فارس)، باغ پرندگان، باغ ایرانی، باغ موزه‌ی زندان قصر، بام تهران، سورتمه تهران، روستای وردیج (روستاهای آدم سنگی)، پارک دلفین‌های تهران، پارک ارم، آبشار تهران، باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، بوستان جمشیدیه، بوستان آب و آتش، آبشار لت مال، پارک لاله، بوستان قیطریه، شهرک سینمایی غزالی، کاروانسرای خانات میدان شوش، مدرسه دارالفنون ناصرخسرو، کلیسای سرکیس مقدس نجات الهی، حسینیه و خانه امام خمینی جماران، مرقد امام خمینی بهشت زهرا، امام زاده داوود کن، دهکده آبی پارس، رصد خانه زعفرانیه، نمایشگاه هوایی اتوبان کرج و بسیاری مکان‌های دیگر اشاره کرد.