گرد و غبار چیست؟ عکس وحشتناک از هیولای گرد و غبار در زیر میکروسکوپ

هیولای گرد و غبار

گرد و غبار : بیگ بنگ: گرد و غبار چیست؟ پاسخ ساده به نظر می رسد:گرد و غبار ماده ی خاکستری پودر مانندی است که وقتی انگشتتان را روی یک کتاب قدیمی می کشید،به نوک انگشت می چسبد. گرد و خاک همچنین به صورت لایه ی باریکی روی مانیتور کامپیوتر می نشیند و زیر فرش های خانه جمع می شود، که در خانه تکانی های آخر سال همیشه شاهد آن هستیم.

اینجا تصویری از این موجود را که توسط یک میکروسکوپ الکترونی گرفته شده است را می بینید.

اما آیا می دانستید که گرد و غباری که شاید همین الان دارید می بینید در حالت میکروسکوپی چه شکلی است؟ هزاران کرم داخل گرد و غبار نشسته روی وسایل خانه ما زندگی می کنند. هنگامی که می شنوید ۱۰ هزار کرم گرد و غبار در تختخواب شما زندگی می کنند چه واکنشی نشان میدهید؟

این موجود که به سختی با چشم غیر مسلح دیده می شود “کرم گرد و غبار “( کنه گرد و غبار) نام دارد و ۰٫۲۵-۰٫۳ میلی متر طول دارد، آنها ۸ پا دارند و در سن لاروی ۶ پا دارند. این موجودات همچنین آسم و واکنش‌های آلرژیک دیگر را به دلیل مدفوعشان که تقریبا به اندازه همان یک دانه گرده بوده، تحریک می‌کنند. این ضایعات روزانه چندین بار در هنگام جارو کشیدن یا نشستن بر روی یک نیمکت و یا خوابیدن در تختخواب در هوا منتشر می‌شوند. آن روز فرا می رسد که در یک سیاره بیگانه نیز چنین موجودات میکروسکوپی و زنده ای بیابیم و به قصه تنهاییمان در کیهان پایان دهیم.

گرد و غبار در ایران

در ایران، منشأ اصلی ریزگرد، کویرها و باتلاق‌های در حال خشک شدن عراق است که خاک و شن‌های آن از طریق باد شُمال (به عربی: شِمال) به ایران می‌آید. دلیل اصلی خشک شدن زمین‌های عراق، آبگیری سدهایی چون سد آتاترک در کشور ترکیه است. به عبارتی آب رودخانه‌های دجله و فرات به واسطه سد سازیهای ترکیه کم شده و دشت بین‌النهرین رطوبت خود را از دست داده و به منبعی برای تولید گرد و غبار تبدیل شده‌است.عدم پای‌بندی ترکیه به معاهدات بین‌المللی و تسلط این کشور بر دجله و فرات نه تنها باعث ایجاد پدیدهٔ ریزگرد در خاورمیانه شده، بلکه بهره‌کشی بی‌رویه از منابع طبیعی و مدیریت نامناسب و یکسونگرانه براین منابع باعث شده ایران امروز درگیر معضلاتی چون خشکسالی، سیلاب و گرد و غبار باشد و به از دست رفتن ۹۰ درصد تالاب‌های کشور بیانجامد.
این باد از خرداد تا شهریور می‌وزد و از شمال غربی خاورمیانه شکل می‌گیرد و تا خلیج فارس و رسیدن به سطح آب‌های آزاد پیش می‌رود. سه کشور ایران، عراق و عربستان به طور مشترک هزینه‌های این اراضی را تأمین می‌کردند، و تمام اراضی در فصل خاصی از سال مالچ‌پاشی می‌شد. مالچ نوعی فرآوردهٔ چسبندهٔ نفتی است که برای تثبیت شن‌های روان در مناطق بیابانی از آن سود جسته می‌شود. جنگ عراق موجب فراموشی این کار، و در نتیجه افزایش توفان‌های غبار در خوزستان، غرب ایران، و سرانجام تقریباً در همهٔ ایران شد. توفان اخیر، که به گفتهٔ برخی اهالی بغداد بدترین توفان غبار زندگیشان بوده‌است، سبب بیشترین میزان گرد در سه دههٔ اخیر ایران شد.

حتما بخوانید :  گورستان نصیرآباد و کارتن خواب های عجیب قبرستان + عکس

علت وجود ریزگرد ها در ایران

یکی از این منشا های اصلی گرد و غبار ایران، کویر ها و باتلاق های خشک شده ی عراق است. مطابق معمول جریان های بادی کشور از شمال غرب به سمت جنوب شرق است و این همان جریان هایی است که غبار را از بین النهرین و عراق و بخشی از جنوب استان ایلام و قسمت غرب اهواز با خود وارد می کند و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت بیابان زایی ها در کشور عراق و همچنین خشک شدن باتلاق ها، انجام پروژه های آناتولی در ترکیه است. طبق گفته ی کارشناسان این اصلی ترین دلیل خشکسالی منطقه در نتیجه بروز گرد و غبار می باشد. در این پروژه یکسونگرانه با انجام سد سازی های مختلف در حوضه آبریز دجله و فرات به بهره‌کشی بی‌رویه از منابع طبیعی پرداخته و باعث خشک شدن تالاب ها شده است.

وجود ریزگرد ها فقط به دلیل عوامل خارجی نیست بلکه مشکلات زیست میحطی داخل کشور نظیر خشکی تالاب ها و سد سازی های غیر اصولی در ایجاد ریزگرد ها در هوا نقش به سزایی دارند.

در خوزستان تالاب نیمه‌خشک هورالعظیم که این روزها بیشتر به بیابان و مرداب هورالعظیم می‌ماند، از یک سو و تپه‌های ماسه‌ای سرزمین فکه از سوی دیگر باعث شده‌اند تا با گرم شدن هوا و وزش بادی نه چندان پر سرعت، سرزمین خوزستان در انبوهی از گرد و غبار فرو رود.

باتلاق هورالعظیمهمچنین در تهران مقدار ریزگرد ها در مدت زمانی بالاتر از حد معمول در نتیجه خطری جدی برای ساکنان آن می باشد. کارشناسان علت وجود این ریزگرد ها را، دشت های رها شده قزوین و ایستگاه های تولید شن و ماسه و همچنین عملیات های عمرانی دانسته اند.

علل گرد و غبار و ریزگرد هاچند راهکار برای مقابله با گرد و غبار

به گزارش واحد خبری ایرنا، رییس دانشگاه محیط زیست گفت: مطالعات و طرح های انجام شده درباره پدیده گرد و غبار در سه بخش است، یک بخش جلوگیری و کنترل از تولید و برخاستن و انتقال و انتشار غبار است، که در کشور کارهای مختلفی انجام شده مثلا در تولید مالچ های بیولوژیک یا توسعه عرصه های سبز در داخل یا خارج از کشور.

حتما بخوانید :  خداحافظی آرش برهانی + من را با پیراهن استقلال به خاک بسپارید

عرصه دیگر موضوعی است که مرتبط با موضوع گرد و غبار یا انتقال و جابه جایی در کشور است. یکسری اقدامات باید در این حوزه انجام شود. بادشکن های بزرگی که عرصه های جنگلی بزرگ یا پهنه سبز بزرگ مرطوب یا بارگذاری سازه های سکونتگاهی که مانع از توزیع یا عامل ایجاد منابع جدید نشود. بنابراین بخشی از دیگر اقدامات مربوط به بخش انتقال گرد و غبار می شوند یا اقدامات دیگری که در بسیاری از شهرها یا روستاها در حال انجام است که مقابله یا کنترل اثرات سوء ناشی از گرد و غبار است که مثل اقدامات بهداشتی.

می توان اقداماتی که در شهرهای مرزی در حال انجام است، مثل توزیع ماسک، تعطیلی مدارس و ادارات، جلوگیری از فعالیت های آلاینده هوا نظیر تعطیلی فعالیت معادن و فعالیت های ساختمانی و صنایع ودعوت از گروه های آسیب پذیر برای عدم خروج از منازلشان را ادامه داد.

علل گرد و غبار و ریزگرد هامحمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به رسانه ها گفت: اداره منابع طبیعی در دشت اشتهارد بحث احیای پوشش گیاهی را با عنوان طرح ترسیب کربن اجرا می کند که اقدام بسیار موثری است، ولی وقتی به دنبال عوامل اصلی آن نباشیم، راهکارها پاسخگو نخواهد بود.